| Manufacturer Part Number: | TS68040VF25A |
|---|---|
| Manufacturer: | Atmel |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68000 Microprocessor IC - 1 Core, 32-Bit 25MHz 196-CQFP (34x34) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TS68040VF25A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TS68040VF25A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Introducing Atmel Studio 7 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Atmel | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | 68000 | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 25MHz | |
| Co-Processors/DSP | - | |
| RAM Controllers | - | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | - | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 5.0V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C (TC) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 196-BCQFP | |
| Supplier Device Package | 196-CQFP (34x34) | |
| Additional Interfaces | - | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TS68040VF25A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TS68040VF25A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Atmel all series components. The condition of TS68040VF25A is new and unused, you can buy TS68040VF25A Atmel with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TS68040VF25A.
| EK 09W | DIODE SCHOTTKY 90V 700MA AXIAL | EK 09W.pdf | |
| SS1P4-E3/85A | Diode Schottky 40V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) | SS1P4-E3/85A.pdf | |
| 1N4761A G | Zener Diode 75V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4761A G.pdf | |
| FQP9N08L | MOSFET N-CH 80V 9.3A TO-220 | FQP9N08L.pdf | |
| NB2308AI1HDTR2 | IC BUFFER CLK 8OUT 3.3V 16-TSSOP | NB2308AI1HDTR2.pdf | |
| 8N4Q001EG-0126CDI8 | Clock Oscillator IC 19.2MHz, 38.4MHz, 26MHz, 52MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-0126CDI8.pdf | |
| 8N3SV76LC-0136CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0136CDI.pdf | |
| 8N4Q001FG-2188CDI | Clock Oscillator IC 533.33333MHz, 450MHz, 400MHz, 200MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-2188CDI.pdf | |
| DAC312ER | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 20-CDIP | DAC312ER.pdf | |
| MC9S08RD60CDWE | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 60KB (60K x 8) FLASH 28-SOIC W | MC9S08RD60CDWE.pdf | |
| MCIMX257DVM4 | ARM926EJ-S Microprocessor IC i.MX25 1 Core, 32-Bit 400MHz 400-MAPBGA (17x17) | MCIMX257DVM4.pdf | |
| PI2EQX8804ANJE | Buffer, ReDriver 4 Channel 8Gbps 100-LBGA (11x11) | PI2EQX8804ANJE.pdf | |
| LTC1992-5IMS8#PBF | Differential Amplifier 1 Circuit Differential, Rail-to-Rail 8-MSOP | LTC1992-5IMS8#PBF.pdf | |
| MAX9108ESD+T | Comparator General Purpose TTL 14-SOIC | MAX9108ESD+T.pdf | |
| 74HCT241D,653 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SO | 74HCT241D,653.pdf |