| Manufacturer Part Number: | TS68040VR33A |
|---|---|
| Manufacturer: | Atmel |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68000 Microprocessor IC - 1 Core, 32-Bit 25MHz 179-PGA (47.24x47.24) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TS68040VR33A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TS68040VR33A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Introducing Atmel Studio 7 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Atmel | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | 68000 | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 25MHz | |
| Co-Processors/DSP | - | |
| RAM Controllers | - | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | - | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 5.0V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C (TC) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 179-PGA | |
| Supplier Device Package | 179-PGA (47.24x47.24) | |
| Additional Interfaces | - | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TS68040VR33A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TS68040VR33A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Atmel all series components. The condition of TS68040VR33A is new and unused, you can buy TS68040VR33A Atmel with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TS68040VR33A.
| SZMMSZ5263BT1G | Zener Diode 56V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | SZMMSZ5263BT1G.pdf | |
| 1PMT4129/TR13 | Zener Diode 62V 1W ±5% Surface Mount DO-216 | 1PMT4129/TR13.pdf | |
| BTA202X-800D,127 | TRIAC SENS GATE 800V 2A TO220-3 | BTA202X-800D,127.pdf | |
| EMH2411R-TL-H | MOSFET 2N-CH 30V 5A EMH8 | EMH2411R-TL-H.pdf | |
| 95V857AHLF | IC CLK BUF DDR 233MHZ 1CIRC | 95V857AHLF.pdf | |
| CS47048C-CQZR | IC AUDIO SOC SGL 32BIT 100LQFP | CS47048C-CQZR.pdf | |
| R5F104LEAFP#V0 | RL78 RL78/G14 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (14x14) | R5F104LEAFP#V0.pdf | |
| PIC16F1824-E/ML | PIC PIC® XLP™ mTouch™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 16-QFN (4x4) | PIC16F1824-E/ML.pdf | |
| Z8F0813PJ005SG2156 | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 8KB (8K x 8) FLASH 28-PDIP | Z8F0813PJ005SG2156.pdf | |
| UPD70F3805GB(R)-GAH-AX | V850ES V850ES/Jx3-L Microcontroller IC 32-Bit 20MHz 16KB (16K x 8) FLASH | UPD70F3805GB(R)-GAH-AX.pdf | |
| LMV934IPW | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | LMV934IPW.pdf | |
| LM2902KNS | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SO | LM2902KNS.pdf | |
| 72605L35PF8 | IC FIFO BI SYNC 256X18 64-TQFP | 72605L35PF8.pdf | |
| CD74HC174M96E4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC | CD74HC174M96E4.pdf | |
| 71V3578S133PFG | IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP | 71V3578S133PFG.pdf |