| Manufacturer Part Number: | TS68C000VC10A |
|---|---|
| Manufacturer: | Atmel |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68000 Microprocessor IC - 1 Core, 16/32-Bit 10MHz 64-DIL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TS68C000VC10A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TS68C000VC10A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Introducing Atmel Studio 7 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Atmel | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | 68000 | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 16/32-Bit | |
| Speed | 10MHz | |
| Co-Processors/DSP | - | |
| RAM Controllers | - | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | - | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 5.0V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TC) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 64-CDIP (0.900", 22.86mm) | |
| Supplier Device Package | 64-DIL | |
| Additional Interfaces | - | |
| Standard Package | 7 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TS68C000VC10A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TS68C000VC10A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Atmel all series components. The condition of TS68C000VC10A is new and unused, you can buy TS68C000VC10A Atmel with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TS68C000VC10A.
| GBPC25005-E4/51 | RECTIFIER BRIDGE 25A 50V GBPC | GBPC25005-E4/51.pdf | |
| A190RPD | Diode Standard, Reverse Polarity 1400V (1.4kV) 250A Chassis, Stud Mount | A190RPD.pdf | |
| CMPTA27 TR | TRANS NPN 60V 0.5A SOT23 | CMPTA27 TR.pdf | |
| MX7224LCWN+ | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 18-SOIC | MX7224LCWN+.pdf | |
| MSP430F1101AIDWR | MSP430 MSP430x1xx Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 1KB (1K x 8 + 256B) FLASH 20-SOIC | MSP430F1101AIDWR.pdf | |
| MSP430FR6989IPN | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FRAM 80-LQFP (12x12) | MSP430FR6989IPN.pdf | |
| XS1-L8A-64-TQ48-C4 | XCore XS1 Microcontroller IC 32-Bit 8-Core 400MIPS 64KB (16K x 32) SRAM 48-TQFP (7x7) | XS1-L8A-64-TQ48-C4.pdf | |
| MC908GZ60MFJE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 60KB (60K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | MC908GZ60MFJE.pdf | |
| SP485EN-L/TR | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | SP485EN-L/TR.pdf | |
| ISL3283EFHZ-T7A | 0/1 Receiver RS422, RS485 | ISL3283EFHZ-T7A.pdf | |
| MT90840AP1 | Telecom IC Switch 84-PLCC | MT90840AP1.pdf | |
| SN74LVC1G17DRYR | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 6-SON (1.45x1) | SN74LVC1G17DRYR.pdf | |
| SN74BCT8374ADWRG4 | IC SCAN TEST DEVICE 24SOIC | SN74BCT8374ADWRG4.pdf | |
| BR95080-RMN6TP | IC EEPROM 8KBIT 2MHZ 8SOIC | BR95080-RMN6TP.pdf | |
| AT49BV322D-70TU | IC FLASH 32MBIT 70NS 48TSOP | AT49BV322D-70TU.pdf |