| Manufacturer Part Number: | TS68C000VC12A |
|---|---|
| Manufacturer: | Atmel |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68000 Microprocessor IC - 1 Core, 16/32-Bit 12MHz 64-DIL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TS68C000VC12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TS68C000VC12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Introducing Atmel Studio 7 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Atmel | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | 68000 | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 16/32-Bit | |
| Speed | 12MHz | |
| Co-Processors/DSP | - | |
| RAM Controllers | - | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | - | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 5.0V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TC) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 64-CDIP (0.900", 22.86mm) | |
| Supplier Device Package | 64-DIL | |
| Additional Interfaces | - | |
| Standard Package | 7 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TS68C000VC12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TS68C000VC12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Atmel all series components. The condition of TS68C000VC12A is new and unused, you can buy TS68C000VC12A Atmel with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TS68C000VC12A.
| DB151G | DIODE BRIDGE 50V 1.5A DB | DB151G.pdf | |
| RD0506LS-SB-1H | Diode Standard 600V 5A Through Hole TO-220 Full Pack | RD0506LS-SB-1H.pdf | |
| AD5625RBRUZ-1 | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 14-TSSOP | AD5625RBRUZ-1.pdf | |
| PIC24FJ128GA306T-I/MR | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (43K x 24) FLASH 64-QFN (9x9) | PIC24FJ128GA306T-I/MR.pdf | |
| C8051F540-IQR | 8051 C8051F54x Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | C8051F540-IQR.pdf | |
| DG408LEDY-T1-GE3 | 1 Circuit IC Switch 8:1 23 Ohm 16-SOIC | DG408LEDY-T1-GE3.pdf | |
| S29GL032N11FFIS33 | IC FLASH MEM 32MBIT 64BGA | S29GL032N11FFIS33.pdf | |
| ICM7212AIPL+ | IC DECODR/DVR LED 4DIGIT 40-DIP | ICM7212AIPL+.pdf | |
| MAX876BCPA | Series Voltage Reference IC ±0.05% 10mA 8-DIP (0.300", 7.62mm) | MAX876BCPA.pdf | |
| LTC3112EFE#TRPBF | Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 1 Output 2.5A 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LTC3112EFE#TRPBF.pdf | |
| MIC5333-NNYMT-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.85V 300mA 10-TMLF® (2.5x2.5) | MIC5333-NNYMT-TR.pdf | |
| LT1963AES8-1.5#TRPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 1.5A 8-SOIC | LT1963AES8-1.5#TRPBF.pdf |