| Manufacturer Part Number: | TS68C000VR10A |
|---|---|
| Manufacturer: | Atmel |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68000 Microprocessor IC - 1 Core, 16/32-Bit 10MHz 68-CPGA (26.92x26.92) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TS68C000VR10A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TS68C000VR10A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Introducing Atmel Studio 7 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Atmel | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | 68000 | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 16/32-Bit | |
| Speed | 10MHz | |
| Co-Processors/DSP | - | |
| RAM Controllers | - | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | - | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 5.0V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TC) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 68-CPGA | |
| Supplier Device Package | 68-CPGA (26.92x26.92) | |
| Additional Interfaces | - | |
| Standard Package | 21 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TS68C000VR10A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TS68C000VR10A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Atmel all series components. The condition of TS68C000VR10A is new and unused, you can buy TS68C000VR10A Atmel with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TS68C000VR10A.
| MMBZ5261C-HE3-08 | Zener Diode 47V 225mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5261C-HE3-08.pdf | |
| VS-12TTS08STRLPBF | SCR 800V 12.5A Standard Recovery Surface Mount TO-263AB (D²PAK) | VS-12TTS08STRLPBF.pdf | |
| 85314AGI-11LFT | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 700MHz 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | 85314AGI-11LFT.pdf | |
| XC6SLX25T-N3FG484I | IC FPGA 250 I/O 484FBGA | XC6SLX25T-N3FG484I.pdf | |
| LT1711CMS8#TRPBF | Comparator with Latch CMOS, Complementary, Rail-to-Rail, TTL 8-MSOP | LT1711CMS8#TRPBF.pdf | |
| MC10E1651FNR2G | Comparator with Latch Differential, ECL 20-PLCC (9x9) | MC10E1651FNR2G.pdf | |
| 74AHC164PW-Q100J | IC SHIFT REGISTER 8BIT 14TSSOP | 74AHC164PW-Q100J.pdf | |
| CY14ME064J2-SXQ | IC NVSRAM 64KBIT 3.4MHZ 8SOIC | CY14ME064J2-SXQ.pdf | |
| MCZ33291EGR2 | IC SWITCH 8X LOSIDE W/SPI 24SOIC | MCZ33291EGR2.pdf | |
| NCP4688DMU28TCG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 150mA 4-UDFN (1.0x1.0) | NCP4688DMU28TCG.pdf | |
| MIC5305-2.8YML-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 150mA 6-MLF® (2x2) | MIC5305-2.8YML-TR.pdf |