| Manufacturer Part Number: | TS68C000VR12A |
|---|---|
| Manufacturer: | Atmel |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68000 Microprocessor IC - 1 Core, 16/32-Bit 12MHz 68-CPGA (26.92x26.92) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TS68C000VR12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TS68C000VR12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Introducing Atmel Studio 7 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Atmel | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | 68000 | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 16/32-Bit | |
| Speed | 12MHz | |
| Co-Processors/DSP | - | |
| RAM Controllers | - | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | - | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 5.0V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TC) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 68-CPGA | |
| Supplier Device Package | 68-CPGA (26.92x26.92) | |
| Additional Interfaces | - | |
| Standard Package | 21 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TS68C000VR12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TS68C000VR12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Atmel all series components. The condition of TS68C000VR12A is new and unused, you can buy TS68C000VR12A Atmel with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TS68C000VR12A.
| IXFN36N60 | MOSFET N-CH 600V 36A SOT-227B | IXFN36N60.pdf | |
| AD7908WYRUZ-REEL7 | 8 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 SAR 20-TSSOP | AD7908WYRUZ-REEL7.pdf | |
| ADC1613S105HN-C18 | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 32-VFQFPN (5x5) | ADC1613S105HN-C18.pdf | |
| Z8F012AHJ020SG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1KB (1K x 8) FLASH | Z8F012AHJ020SG.pdf | |
| 24AA01T-I/MS | IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8MSOP | 24AA01T-I/MS.pdf | |
| 25LC320A-E/ST | IC EEPROM 32KBIT 10MHZ 8TSSOP | 25LC320A-E/ST.pdf | |
| S29JL032J60TFI213 | IC FLASH MEM 32MBIT R/W 48TSOP | S29JL032J60TFI213.pdf | |
| MT29F256G08AKCBBH7-6IT:B | NAND FLASH 32GX8 PLASTIC PBF TBG | MT29F256G08AKCBBH7-6IT:B.pdf | |
| S-80843CNPF-B84TFU | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-4A | S-80843CNPF-B84TFU.pdf | |
| MAX695EWE+T | Supervisor Push-Pull, Push-Pull 1 Channel 16-SOIC | MAX695EWE+T.pdf | |
| LM2852XMXAX-3.3 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 2A 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LM2852XMXAX-3.3.pdf |