| Manufacturer Part Number: | TS68C000VR8A |
|---|---|
| Manufacturer: | Atmel |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68000 Microprocessor IC - 1 Core, 16/32-Bit 8MHz 68-CPGA (26.92x26.92) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TS68C000VR8A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TS68C000VR8A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Introducing Atmel Studio 7 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Atmel | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | 68000 | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 16/32-Bit | |
| Speed | 8MHz | |
| Co-Processors/DSP | - | |
| RAM Controllers | - | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | - | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 5.0V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TC) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 68-CPGA | |
| Supplier Device Package | 68-CPGA (26.92x26.92) | |
| Additional Interfaces | - | |
| Standard Package | 21 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TS68C000VR8A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TS68C000VR8A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Atmel all series components. The condition of TS68C000VR8A is new and unused, you can buy TS68C000VR8A Atmel with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TS68C000VR8A.
| BZW03C150-TAP | Zener Diode 150V 1.85W ±5% Through Hole SOD-64 | BZW03C150-TAP.pdf | |
| MMBTA20LT1G | TRANS NPN 40V 0.1A SOT-23 | MMBTA20LT1G.pdf | |
| STGP14NC60KD | IGBT 600V 25A 80W Through Hole TO-220AB | STGP14NC60KD.pdf | |
| CSP2510CPG8 | IC PLL CLK DRIVER 3.3V 24-TSSOP | CSP2510CPG8.pdf | |
| 8N4DV85EC-0152CDI | VCXO IC 328.125MHz, 322.265625MHz 6-CLCC | 8N4DV85EC-0152CDI.pdf | |
| XCVU095-2FFVC2104I | IC FPGA 416 I/O 2104FCBGA | XCVU095-2FFVC2104I.pdf | |
| PCA9538PWRG4 | I/O Expander 8 I²C, SMBus 400kHz 16-TSSOP | PCA9538PWRG4.pdf | |
| TLC2264QDRG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLC2264QDRG4.pdf | |
| 72V221L15PFG | IC FIFO SYNC 1KX9 15NS 32QFP | 72V221L15PFG.pdf | |
| TWL6032A2B0YFFR | Handheld/Mobile Devices, OMAP™ PMIC 155-DSBGA (5.21x5.36) | TWL6032A2B0YFFR.pdf | |
| LTC4267CGN#PBF | Power Over Ethernet Controller 1 Channel 802.3af (PoE) 16-SSOP | LTC4267CGN#PBF.pdf | |
| XC6123D339MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123D339MR-G.pdf | |
| TPS78223DDCT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.3V 150mA 5-SOT | TPS78223DDCT.pdf | |
| TLV1117-18CDCYG3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 800mA SOT-223-4 | TLV1117-18CDCYG3.pdf | |
| TPS71711DCKRG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.1V 150mA SC-70-5 | TPS71711DCKRG4.pdf |