| Manufacturer Part Number: | UB8BT-E3/8W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 100V 8A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UB8BT-E3/8W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UB8BT-E3/8W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 800 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.02V @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 20ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UB8BT-E3/8W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UB8BT-E3/8W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of UB8BT-E3/8W is new and unused, you can buy UB8BT-E3/8W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UB8BT-E3/8W.
| A397B | Diode Standard 200V 400A Chassis Mount | A397B.pdf | |
| VS-21DQ04TB | Diode Schottky 40V 2A Through Hole DO-204AL | VS-21DQ04TB.pdf | |
| MMSZ12T1 | Zener Diode 12V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ12T1.pdf | |
| SMPZ3933B-E3/85A | Zener Diode 22V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) | SMPZ3933B-E3/85A.pdf | |
| PDTA115TE,115 | TRANS PREBIAS PNP 150MW SC75 | PDTA115TE,115.pdf | |
| CDC924DLRG4 | IC 133-MHZ CLOCK SYNTH 56-SSOP | CDC924DLRG4.pdf | |
| 849N202CKI-018LF | IC TRANSLATOR UNIV FREQ 40VFQFN | 849N202CKI-018LF.pdf | |
| MK1728AM-01LF | IC CLK GEN LOW EMI 2.5V 8-SOIC | MK1728AM-01LF.pdf | |
| AT89LP51ID2-20JU | 8051 89LP Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59) | AT89LP51ID2-20JU.pdf | |
| STR912FAZ42H6 | ARM9® STR9 Microcontroller IC 32-Bit 96MHz 256KB (256K x 8) FLASH | STR912FAZ42H6.pdf | |
| ICS1893CFIT | Ethernet Physical Layer Controller 10/100 Base-T/TX PHY Parallel Interface 48-SSOP | ICS1893CFIT.pdf | |
| MIC842HYMT-TR | Comparator with Voltage Reference Push-Pull 4-TDFN (1.2x1.6) | MIC842HYMT-TR.pdf | |
| CD74HC107M96 | IC JK TYPE NEG TRG DUAL 14SOIC | CD74HC107M96.pdf | |
| 74HCT423BQ,115 | Monostable Multivibrator 22ns 16-DHVQFN (2.5x3.5) | 74HCT423BQ,115.pdf | |
| SN74CBT3306CPWRE4 | Bus Switch 1 x 1:1 8-TSSOP | SN74CBT3306CPWRE4.pdf |