| Manufacturer Part Number: | UB8DT-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 8A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UB8DT-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UB8DT-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.02V @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 20ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UB8DT-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UB8DT-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of UB8DT-E3/4W is new and unused, you can buy UB8DT-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UB8DT-E3/4W.
| MMBZ5237B-E3-08 | Zener Diode 8.2V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5237B-E3-08.pdf | |
| 1N3325A | Zener Diode 33V 50W ±10% Chassis, Stud Mount DO-5 | 1N3325A.pdf | |
| BLF7G22LS-250P,112 | RF Mosfet LDMOS (Dual), Common Source 28V 1.9A 2.11GHz ~ 2.17GHz 18.5dB 70W CDFM4 | BLF7G22LS-250P,112.pdf | |
| DS1005S-75+ | Delay Line IC Nonprogrammable 5 Tap 75ns 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | DS1005S-75+.pdf | |
| AD573KD | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 20-CDIP | AD573KD.pdf | |
| 5SGXEB5R1F43C1N | IC FPGA 600 I/O 1760FBGA | 5SGXEB5R1F43C1N.pdf | |
| PIC18LF1320T-I/SO | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (4K x 16) FLASH 18-SOIC | PIC18LF1320T-I/SO.pdf | |
| Z86D8608SSC | Z8 Z8® IR Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) OTP | Z86D8608SSC.pdf | |
| CS42L51-DNZR | Stereo Audio Interface 24 b Serial 32-QFN (5x5) | CS42L51-DNZR.pdf | |
| 74LVCR162245ZQLR | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 56-BGA MICROSTAR JUNIOR (7.0x4.5) | 74LVCR162245ZQLR.pdf | |
| CS168002-FZZ | LED Driver IC AC DC Offline Switcher Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) 16-TSSOP | CS168002-FZZ.pdf | |
| ISL62381HRTZ | Power Supply Controller Power Supply Controller 32-TQFN (5x5) | ISL62381HRTZ.pdf | |
| MAX16021PTEV+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 16-TQFN (4x4) | MAX16021PTEV+T.pdf | |
| S-814A42AUC-BDGT2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.2V 135mA SOT-89-5 | S-814A42AUC-BDGT2G.pdf |