| Manufacturer Part Number: | UFT12780A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 800V 60A Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UFT12780A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UFT12780A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Oct/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.35V @ 60A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 80ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 30µA @ 800V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UFT12780A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UFT12780A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of UFT12780A is new and unused, you can buy UFT12780A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UFT12780A.
| BZT55B36-GS18 | Zener Diode 36V 500mW ±2% Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | BZT55B36-GS18.pdf | |
| 1N5921CP/TR8 | Zener Diode 6.8V 1.5W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5921CP/TR8.pdf | |
| PH2369,116 | TRANS NPN 15V 0.2A SOT54 | PH2369,116.pdf | |
| MJF31C | TRANS NPN 100V 3A TO-220FP | MJF31C.pdf | |
| PCM1733U/2K | DAC, Audio 18 bit 96k I²S 14-SOIC | PCM1733U/2K.pdf | |
| LTC2852MPMS#TRPBF | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 10-MSOP | LTC2852MPMS#TRPBF.pdf | |
| LM4879SDX/NOPB | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 8-WSON (4x4) | LM4879SDX/NOPB.pdf | |
| AZ431LBNTR-E1 | Shunt Voltage Reference IC 18V ±1% 100mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | AZ431LBNTR-E1.pdf | |
| BD9D321EFJ-E2 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.765V 1 Output 3A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad | BD9D321EFJ-E2.pdf | |
| LM22674MRX-5.0/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 500mA 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) | LM22674MRX-5.0/NOPB.pdf | |
| MAX1760HEUB+T | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 2.5V (3.3V) 1 Output 1A (Switch) 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | MAX1760HEUB+T.pdf |