| Manufacturer Part Number: | UFT7020A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 200V 35A Screw Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UFT7020A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UFT7020A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 35A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 950mV @ 35A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 25µA @ 200V | |
| Mounting Type | Screw Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UFT7020A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UFT7020A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of UFT7020A is new and unused, you can buy UFT7020A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UFT7020A.
| GBJ608-F | RECT BRIDGE GPP 800V 6A GBJ | GBJ608-F.pdf | |
| BZX79-B75,133 | Zener Diode 75V 400mW ±2% Through Hole ALF2 | BZX79-B75,133.pdf | |
| BZT52C5V1-HE3-18 | Zener Diode 5.1V 410mW ±5% Surface Mount SOD-123 | BZT52C5V1-HE3-18.pdf | |
| 1N5953PE3/TR8 | Zener Diode 150V 1.5W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5953PE3/TR8.pdf | |
| IRLR3802TRPBF | MOSFET N-CH 12V 84A DPAK | IRLR3802TRPBF.pdf | |
| 8N4SV75EC-0049CDI8 | VCXO IC 150MHz 6-CLCC | 8N4SV75EC-0049CDI8.pdf | |
| ICL7106EPL+ | Display Driver 3.5 Digit 40-PDIP | ICL7106EPL+.pdf | |
| M4A3-32/32-5JC | IC CPLD 32MC 5NS 44PLCC | M4A3-32/32-5JC.pdf | |
| DSPIC33EV64GM102-I/MM | dsPIC dsPIC™ 33EV Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 64KB (22K x 24) FLASH 28-QFN-S (6x6) | DSPIC33EV64GM102-I/MM.pdf | |
| PIC18LF6622T-I/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 64KB (32K x 16) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC18LF6622T-I/PT.pdf | |
| CD74HC4316PW | 4 Circuit IC Switch 1:1 170 Ohm 16-TSSOP | CD74HC4316PW.pdf | |
| SN74HC138NSR | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-SO | SN74HC138NSR.pdf | |
| CD4016BNSR | Bilateral, FET Switches 1 x 1:1 14-SO | CD4016BNSR.pdf | |
| NCP4304BMNTWG | Power Supply Controller Secondary-Side Controller 8-DFN (4x4) | NCP4304BMNTWG.pdf | |
| MAX16007BTP+ | Supervisor Open Drain or Open Collector 8 Channel 20-TQFN (4x4) | MAX16007BTP+.pdf |