| Manufacturer Part Number: | UFT7130A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 300V 35A Screw Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UFT7130A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UFT7130A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 35A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 35A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 60ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 25µA @ 300V | |
| Mounting Type | Screw Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UFT7130A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UFT7130A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of UFT7130A is new and unused, you can buy UFT7130A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UFT7130A.
| TZMC68-M-18 | Zener Diode 68V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZMC68-M-18.pdf | |
| 3EZ82D/TR8 | Zener Diode 82V 3W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ82D/TR8.pdf | |
| 1N5347A/TR8 | Zener Diode 10V 5W ±10% Through Hole T-18 | 1N5347A/TR8.pdf | |
| 3EZ24D5RLG | Zener Diode 24V 3W ±5% Through Hole DO-41 | 3EZ24D5RLG.pdf | |
| MAX1249BEEE+T | 10 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 SAR 16-QSOP | MAX1249BEEE+T.pdf | |
| MB90022PF-GS-208 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 100QFP | MB90022PF-GS-208.pdf | |
| MM912G634DC1AE | IC MCU 48KB LS/HS SWITCH 48LQFP | MM912G634DC1AE.pdf | |
| ADV7280WBCPZ-M | Video Interface 10 b I²C, Serial 32-LFCSP-WQ (5x5) | ADV7280WBCPZ-M.pdf | |
| MAX4251EUA+T | General Purpose Amplifier 1 Circuit Push-Pull, Rail-to-Rail 8-uMAX | MAX4251EUA+T.pdf | |
| 7008L20JI | IC SRAM 512KBIT 20NS 84PLCC | 7008L20JI.pdf | |
| DS1270Y-70 | IC NVSRAM 16MBIT 70NS 36EDIP | DS1270Y-70.pdf | |
| MAX6865UK43D5L+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6865UK43D5L+T.pdf | |
| S-13R1B40-N4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4V 150mA SC-82AB | S-13R1B40-N4T1U3.pdf |