| Manufacturer Part Number: | UFT7260SM1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 600V 35A Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UFT7260SM1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UFT7260SM1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Oct/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 35A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.35V @ 35A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 25µA @ 600V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | SM1 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UFT7260SM1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UFT7260SM1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of UFT7260SM1A is new and unused, you can buy UFT7260SM1A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UFT7260SM1A.
| 2W10G-E4/51 | RECTIFIER BRIDGE 2A 1000V WOG | 2W10G-E4/51.pdf | |
| BAT54V-TP | Diode Array 2 Independent Schottky 30V 200mA Surface Mount SOT-563, SOT-666 | BAT54V-TP.pdf | |
| SS5P4HM3_A/H | DIODE SCHOTTKY 40V 5A TO277A | SS5P4HM3_A/H.pdf | |
| MMBTA56 | TRANS PNP 80V 0.5A SOT-23 | MMBTA56.pdf | |
| BC 860BF E6327 | TRANS PNP 45V 0.1A TSFP-3 | BC 860BF E6327.pdf | |
| GN2003SCNTE3D | 10G SONET RX CDR | GN2003SCNTE3D.pdf | |
| 8P34S1106NLGI | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 1.2GHz 20-VFQFN Exposed Pad | 8P34S1106NLGI.pdf | |
| IDT49FCT805CTSO8 | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | IDT49FCT805CTSO8.pdf | |
| 8N3SV75BC-0119CDI8 | VCXO IC 533MHz 6-CLCC | 8N3SV75BC-0119CDI8.pdf | |
| 8N3SV75KC-0115CDI8 | VCXO IC 175MHz 6-CLCC | 8N3SV75KC-0115CDI8.pdf | |
| 10M40DAF672C8G | IC FPGA 500 I/O 672FBGA | 10M40DAF672C8G.pdf | |
| R5F212A8SDFA#V2 | R8C R8C/2x/2A Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (14x14) | R5F212A8SDFA#V2.pdf | |
| MB91F524FHCPMC-GS-F4E1 | FR81S FR MB91520 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 576KB (576K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB91F524FHCPMC-GS-F4E1.pdf | |
| Z86E0812HEC1903TR | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 2KB (2K x 8) OTP | Z86E0812HEC1903TR.pdf | |
| R5F2LA64ANFA#V0 | R8C R8C/Lx/A6A Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 16KB (16K x 8) FLASH 64-LQFP (14x14) | R5F2LA64ANFA#V0.pdf |