| Manufacturer Part Number: | UFT7260SM4A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 600V 35A Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UFT7260SM4A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UFT7260SM4A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Oct/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 35A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.35V @ 35A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 25µA @ 600V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | SM4 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UFT7260SM4A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UFT7260SM4A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of UFT7260SM4A is new and unused, you can buy UFT7260SM4A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UFT7260SM4A.
| MM3Z22VST1G | Zener Diode 22V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | MM3Z22VST1G.pdf | |
| SMZG3801BHE3/5B | Zener Diode 33V 1.5W ±5% Surface Mount DO-215AA (SMBG) | SMZG3801BHE3/5B.pdf | |
| BUK762R4-60E,118 | MOSFET N-CH 60V 120A D2PAK | BUK762R4-60E,118.pdf | |
| TLC530TU | MOSFET N-CH 330V 7A TO-220 | TLC530TU.pdf | |
| SY10E111AEJY-TR | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 28-LCC (J-Lead) | SY10E111AEJY-TR.pdf | |
| SN65LVDT390DR | 0/4 Receiver LVDS 16-SOIC | SN65LVDT390DR.pdf | |
| TL974IPWR | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | TL974IPWR.pdf | |
| NE5534PSR | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SO | NE5534PSR.pdf | |
| AT25080BN-SH-B | IC EEPROM 8KBIT 20MHZ 8SOIC | AT25080BN-SH-B.pdf | |
| BU4816F-TR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 4-SOP | BU4816F-TR.pdf | |
| S-80137BLMC-JEWT2G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-80137BLMC-JEWT2G.pdf | |
| S-80145CNPF-JK6TFG | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-4A | S-80145CNPF-JK6TFG.pdf | |
| MAX774CSA+T | Buck-Boost Regulator Negative Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOIC | MAX774CSA+T.pdf | |
| LK112M55TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5.5V 150mA SOT-23-5 | LK112M55TR.pdf |