| Manufacturer Part Number: | UFT7260SM5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 600V 35A Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UFT7260SM5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UFT7260SM5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Oct/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 35A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.35V @ 35A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 25µA @ 600V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | SM5 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UFT7260SM5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UFT7260SM5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of UFT7260SM5A is new and unused, you can buy UFT7260SM5A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UFT7260SM5A.
| BZX384B6V8-E3-08 | Zener Diode 6.8V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | BZX384B6V8-E3-08.pdf | |
| JAN2N3419 | TRANS NPN 80V 3A | JAN2N3419.pdf | |
| IRL3303D1S | MOSFET N-CH 30V 38A D2PAK | IRL3303D1S.pdf | |
| M1AGL600V2-FG256 | IC FPGA 177 I/O 256FBGA | M1AGL600V2-FG256.pdf | |
| PIC10F206T-I/OT | PIC PIC® 10F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) FLASH SOT-23-6 | PIC10F206T-I/OT.pdf | |
| AT32UC3C064C-ALUR | AVR AVR®32 UC3 C Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 64KB (64K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | AT32UC3C064C-ALUR.pdf | |
| DSPIC30F6010A-20E/PF | dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 144KB (48K x 24) FLASH 80-TQFP (14x14) | DSPIC30F6010A-20E/PF.pdf | |
| TLC2652ACN | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 1 Circuit 14-PDIP | TLC2652ACN.pdf | |
| THS4140IDG4 | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 8-SOIC | THS4140IDG4.pdf | |
| AT49BV512-12VC | IC FLASH 512KBIT 120NS 32VSOP | AT49BV512-12VC.pdf | |
| TPS65132AYFFR | DUAL OUTPUT LCD BIAS | TPS65132AYFFR.pdf | |
| S-1112B46PI-L7FTFU | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.6V 150mA SNT-6A (H) | S-1112B46PI-L7FTFU.pdf | |
| MIC5355-S4YMME-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3.3V, 1.2V 500mA 8-MSOP-EP | MIC5355-S4YMME-TR.pdf | |
| MC78M05CDTRK | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 500mA DPAK-3 | MC78M05CDTRK.pdf |