| Manufacturer Part Number: | UFT7260SM6A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 600V 35A Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UFT7260SM6A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UFT7260SM6A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Oct/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 35A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.35V @ 35A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 25µA @ 600V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | SM6 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UFT7260SM6A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UFT7260SM6A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of UFT7260SM6A is new and unused, you can buy UFT7260SM6A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UFT7260SM6A.
| SMBG5341B/TR13 | Zener Diode 6.2V 5W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5341B/TR13.pdf | |
| TS110-8A1 | SCR 800V 1.25A Sensitive Gate Through Hole | TS110-8A1.pdf | |
| JAN2N2904A | TRANS PNP 60V 0.6A TO-39 | JAN2N2904A.pdf | |
| IRL3714Z | MOSFET N-CH 20V 36A TO-220AB | IRL3714Z.pdf | |
| ADV7125WBSTZ170 | 8 Bit Digital to Analog Converter 3 48-LQFP (7x7) | ADV7125WBSTZ170.pdf | |
| ATSAMD21J18A-MF | ARM® Cortex®-M0+ SAM D21J Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | ATSAMD21J18A-MF.pdf | |
| MSP430F5636IZQWR | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH 113-BGA Microstar Junior (7x7) | MSP430F5636IZQWR.pdf | |
| MSP430F5519IPN | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MSP430F5519IPN.pdf | |
| LT1884AIN8#PBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | LT1884AIN8#PBF.pdf | |
| 71024S15TYG | IC SRAM 1MBIT 15NS 32SOJ | 71024S15TYG.pdf | |
| IS41LV16105C-50TLI-TR | IC DRAM 16M 50NS 44TSOP | IS41LV16105C-50TLI-TR.pdf | |
| TOP246R-TL | Converter Offline Flyback Topology 66kHz ~ 132kHz TO-263-7C | TOP246R-TL.pdf | |
| AAT4616AIPU-T1 | CL LOAD SWITCH | AAT4616AIPU-T1.pdf | |
| VN920SPTR-E | IC DRIVER HIGH SIDE POWERSO10 | VN920SPTR-E.pdf | |
| L9347PD-TR | IC DRIVER QUAD LOW SIDE 36SOIC | L9347PD-TR.pdf |