| Manufacturer Part Number: | UH1PB-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 2.5A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UH1PB-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UH1PB-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 40ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 16pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UH1PB-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UH1PB-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of UH1PB-M3/84A is new and unused, you can buy UH1PB-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UH1PB-M3/84A.
| FMB-G14 | DIODE SCHOTTKY 40V 3A TO220F-2L | FMB-G14.pdf | |
| 1N5945D G | Zener Diode 68V 1.25W ±1% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5945D G.pdf | |
| 8N4QV01KG-1030CDI8 | VCXO IC 312.5MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-1030CDI8.pdf | |
| 8N4QV01LG-0171CDI | VCXO IC 622.08MHz, 644.5313MHz, 622.08MHz, 644.5313MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-0171CDI.pdf | |
| ATSAMD21J16B-MUT | ARM® Cortex®-M0+ SAM D21J Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | ATSAMD21J16B-MUT.pdf | |
| MC68MH360EM33L | CPU32+ Microprocessor IC M683xx 1 Core, 32-Bit 33MHz 240-FQFP (32x32) | MC68MH360EM33L.pdf | |
| TLV320AIC20IPFBRG4 | Voice-Band Interface 16 b Serial 48-TQFP (7x7) | TLV320AIC20IPFBRG4.pdf | |
| DM74ALS174N | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP | DM74ALS174N.pdf | |
| S-1003CB13I-I6T1U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-6A | S-1003CB13I-I6T1U.pdf | |
| TPS60300DGSR | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 2Vin, 3.3V 2 Output 40mA, 20mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | TPS60300DGSR.pdf | |
| LP2981AIM5-3.0/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 100mA SOT-23-5 | LP2981AIM5-3.0/NOPB.pdf | |
| ADP1752ACPZ-1.1-R7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.1V 800mA 16-LFCSP-WQ (4x4) | ADP1752ACPZ-1.1-R7.pdf | |
| MC33762DM-2525R2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.5V 80mA Micro8™ | MC33762DM-2525R2.pdf | |
| LP2985IM5X-3.3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA SOT-23-5 | LP2985IM5X-3.3.pdf |