| Manufacturer Part Number: | UH1PC-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE 1A 150V 25NS SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UH1PC-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UH1PC-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 40ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | 16pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UH1PC-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UH1PC-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of UH1PC-M3/85A is new and unused, you can buy UH1PC-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UH1PC-M3/85A.
| 10ETF02STRL | Diode Standard 200V 10A Surface Mount TO-263AB (D²PAK) | 10ETF02STRL.pdf | |
| SST6838T216 | TRANS NPN 40V 0.2A SST3 | SST6838T216.pdf | |
| FDB8030L | MOSFET N-CH 30V 80A D2PAK | FDB8030L.pdf | |
| SL2309SI-1HT | IC BUFFER 140MHZ 9CH 3.3V 16SOIC | SL2309SI-1HT.pdf | |
| 8N4SV75LC-0147CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0147CDI8.pdf | |
| 8N3Q001LG-0094CDI8 | Clock Oscillator IC 20MHz, 44.736MHz, 51.84MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-0094CDI8.pdf | |
| AD5663BRMZ-1 | 16 Bit Digital to Analog Converter 2 10-MSOP | AD5663BRMZ-1.pdf | |
| AD5546BRUZ | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 28-TSSOP | AD5546BRUZ.pdf | |
| ADSP-BF518BSWZ-4 | IC DSP 16/32B 400MHZ LP 176LQFP | ADSP-BF518BSWZ-4.pdf | |
| 5SGXEB9R2H43I3N | IC FPGA 600 I/O 1760HBGA | 5SGXEB9R2H43I3N.pdf | |
| XC5VLX110-1FFG1760CES | IC FPGA 800 I/O 1760FBGA | XC5VLX110-1FFG1760CES.pdf | |
| S908AB32AH3MFUE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-QFP (14x14) | S908AB32AH3MFUE.pdf | |
| AM26LV32EIDRG4 | 0/4 Receiver RS422, RS485 16-SOIC | AM26LV32EIDRG4.pdf | |
| 74LVC1G332GXZ | OR Gate IC 1 Channel 6-X2SON (1.0x0.8) | 74LVC1G332GXZ.pdf | |
| AT49F001N-55JI | IC FLASH 1MBIT 55NS 32PLCC | AT49F001N-55JI.pdf |