| Manufacturer Part Number: | UH1PD-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE 1A 200V 25NS SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UH1PD-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UH1PD-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 40ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 16pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UH1PD-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UH1PD-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of UH1PD-M3/84A is new and unused, you can buy UH1PD-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UH1PD-M3/84A.
| BZB784-C3V6,115 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 3.6V 180mW ±5% SOT-323 | BZB784-C3V6,115.pdf | |
| CMSZ5254B BK | Zener Diode 27V 275mW ±5% Surface Mount SOT-323 | CMSZ5254B BK.pdf | |
| ATSAM4SD32BA-MU | ARM® Cortex®-M4 SAM4S Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 2MB (2M x 8) FLASH | ATSAM4SD32BA-MU.pdf | |
| R5F51111ADLF#UA | RX RX100 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-FLGA (5x5) | R5F51111ADLF#UA.pdf | |
| SN74HC594DTE4 | IC SHIFT REGISTER 8BIT 16-SOIC | SN74HC594DTE4.pdf | |
| W97AH2KBVX2E | 1GB LPDDR2 X32 400MHZ | W97AH2KBVX2E.pdf | |
| 71V67803S166BG8 | IC SRAM 9MBIT 166MHZ 119BGA | 71V67803S166BG8.pdf | |
| XC6122D442ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122D442ER-G.pdf | |
| MN13821QP | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel Mini 3P | MN13821QP.pdf | |
| MAX6125ESA+T | Series Voltage Reference IC ±1% 1mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MAX6125ESA+T.pdf | |
| TPS75318QPWPR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 1.5A 20-HTSSOP | TPS75318QPWPR.pdf |