| Manufacturer Part Number: | UH6PD-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 6A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UH6PD-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UH6PD-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 6A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UH6PD-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UH6PD-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of UH6PD-M3/86A is new and unused, you can buy UH6PD-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UH6PD-M3/86A.
| VF20120SG-M3/4W | Diode Schottky 120V 20A Through Hole ITO-220AB | VF20120SG-M3/4W.pdf | |
| MBRB1060HE3/45 | Diode Schottky 60V 10A Surface Mount TO-263AB | MBRB1060HE3/45.pdf | |
| RB520S-30FTE61 | Diode Schottky 30V 200mA Surface Mount EMD2 | RB520S-30FTE61.pdf | |
| BZX84B22LT1G | Zener Diode 22V 225mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | BZX84B22LT1G.pdf | |
| T512F | SCR Module Module | T512F.pdf | |
| IXGR60N60C3C1 | IGBT PT 600V 75A 170W Through Hole ISOPLUS247™ | IXGR60N60C3C1.pdf | |
| PL138-48OC | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 1GHz 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | PL138-48OC.pdf | |
| TMS320C5420GGUA200 | IC DGTL SIGNL PROCESSOR 144-BGA | TMS320C5420GGUA200.pdf | |
| MC9RS08KA8CWJ | RS08 RS08 Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-SOIC W | MC9RS08KA8CWJ.pdf | |
| TS27L4AID | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SO | TS27L4AID.pdf | |
| MAX452CSA+T | IC ANLG SWITCH PHASE-REV 8-SOIC | MAX452CSA+T.pdf | |
| LMP7300MA/NOPB | Comparator with Voltage Reference CMOS, Open-Collector, TTL 8-SOIC | LMP7300MA/NOPB.pdf | |
| 74LVC377PW,118 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP | 74LVC377PW,118.pdf | |
| S29GL064S90DHVV10 | IC FLASH MEM 64MBIT 64BGA | S29GL064S90DHVV10.pdf | |
| UC3844DX | Converter Offline Up to 500kHz 14-SOP | UC3844DX.pdf |