| Manufacturer Part Number: | UH6PDHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 6A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UH6PDHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UH6PDHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 6A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UH6PDHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UH6PDHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of UH6PDHM3/87A is new and unused, you can buy UH6PDHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UH6PDHM3/87A.
| PR6004-T | DIODE GEN PURP 400V 6A R6 | PR6004-T.pdf | |
| SA2G-M3/5AT | DIODE GPP 2A 400V DO-214AC | SA2G-M3/5AT.pdf | |
| EGP10CE-M3/73 | DIODE GEN PURP 150V 1A DO204AL | EGP10CE-M3/73.pdf | |
| 1N5996C | Zener Diode 6.8V 500mW ±2% Through Hole DO-35 | 1N5996C.pdf | |
| IPA65R099C6XKSA1 | MOSFET N-CH 650V 38A TO220 | IPA65R099C6XKSA1.pdf | |
| 8S89831AKILFT | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 2.1GHz 16-VFQFN Exposed Pad | 8S89831AKILFT.pdf | |
| 8N3DV85LC-0054CDI | VCXO IC 25MHz, 33.33MHz 6-CLCC | 8N3DV85LC-0054CDI.pdf | |
| LTC2365ITS8#TRMPBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR TSOT-23-8 | LTC2365ITS8#TRMPBF.pdf | |
| X9313ZS | Digital Potentiometer 1k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-SOIC | X9313ZS.pdf | |
| EPM7128AETC144-10N | IC CPLD 128MC 10NS 144TQFP | EPM7128AETC144-10N.pdf | |
| PXAG37KFA,512 | XA XA Microcontroller IC 16-Bit 30MHz 32KB (32K x 8) OTP 44-PLCC (16.59x16.59) | PXAG37KFA,512.pdf | |
| MC908GR48ACFJE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 48KB (48K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | MC908GR48ACFJE.pdf | |
| MC8641DHX1000GB | PowerPC e600 Microprocessor IC MPC86xx 2 Core, 32-Bit 1.0GHz 1023-FCCBGA (33x33) | MC8641DHX1000GB.pdf | |
| ADG736LBRMZ-REEL7 | 2 Circuit IC Switch 2:1 4 Ohm 10-MSOP | ADG736LBRMZ-REEL7.pdf | |
| TLV2762CDR | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV2762CDR.pdf |