| Manufacturer Part Number: | UH6PJHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 600V 6A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UH6PJHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UH6PJHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 3V @ 6A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 45ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 30pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UH6PJHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UH6PJHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of UH6PJHM3/86A is new and unused, you can buy UH6PJHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UH6PJHM3/86A.
| 1N5953E3/TR13 | Zener Diode 150V 1.5W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5953E3/TR13.pdf | |
| JAN1N4973C | Zener Diode 43V 5W ±2% Through Hole E, Axial | JAN1N4973C.pdf | |
| 8N3SV76EC-0147CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV76EC-0147CDI.pdf | |
| 8N4Q001LG-1142CDI8 | Clock Oscillator IC 120MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-1142CDI8.pdf | |
| AD7862ARZ-2 | 12 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 2 SAR 28-SOIC W | AD7862ARZ-2.pdf | |
| MAX5322EAI+ | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 28-SSOP | MAX5322EAI+.pdf | |
| ICE5LP4K-SWG36ITR | IC FPGA 26 I/O 36WLCSP | ICE5LP4K-SWG36ITR.pdf | |
| A40MX02-3PQ100I | IC FPGA 57 I/O 100QFP | A40MX02-3PQ100I.pdf | |
| MAX208CNG | 4/4 Transceiver Full RS232 24-PDIP | MAX208CNG.pdf | |
| SN74CBT3861DW | Bus Switch 10 x 1:1 24-SOIC | SN74CBT3861DW.pdf | |
| SN74AVCA406LZXYR | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 4 Channel 20-BGA Microstar Junior (2.5x3.0) | SN74AVCA406LZXYR.pdf | |
| 7133SA55PF | IC SRAM 32KBIT 55NS 100TQFP | 7133SA55PF.pdf | |
| MIC2282YMM | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) 1.1A (Switch) 8-MSOP | MIC2282YMM.pdf | |
| TS3431AILT | Shunt Voltage Reference IC 24V ±1% 100mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | TS3431AILT.pdf | |
| LM4040AEM3-5.0+T | Shunt Voltage Reference IC ±0.1% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4040AEM3-5.0+T.pdf |