| Manufacturer Part Number: | UH6PJHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 600V 6A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UH6PJHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UH6PJHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 3V @ 6A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UH6PJHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UH6PJHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of UH6PJHM3/87A is new and unused, you can buy UH6PJHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UH6PJHM3/87A.
| CTSLV363QG | Clock Buffer/Driver, Divider, Translator IC 1GHz 8-VFDFN | CTSLV363QG.pdf | |
| AD7943BRZ | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 16-SOIC | AD7943BRZ.pdf | |
| A54SX32A-1TQ100M | IC FPGA 81 I/O 100TQFP | A54SX32A-1TQ100M.pdf | |
| TLC2252AIP | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | TLC2252AIP.pdf | |
| OPA3692IDBQT | IC OP AMP TRPL CURR FDBK 16SSOP | OPA3692IDBQT.pdf | |
| HIP4086AP | IC DRIVER 3-PHASE FET 24DIP | HIP4086AP.pdf | |
| LM5104MX | IC DVR HALF-BRIDGE HV 8-SOIC | LM5104MX.pdf | |
| PI2007-00-QEIG | OR Controller N+1 ORing Controller N-Channel N:1 10-DFN (3x3) | PI2007-00-QEIG.pdf | |
| LTC692IS8#PBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | LTC692IS8#PBF.pdf | |
| S-1112B33PI-L6STFG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA SNT-6A (H) | S-1112B33PI-L6STFG.pdf |