| Manufacturer Part Number: | ULN2001A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays |
| Available Quantity: | 21859 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ULN2001A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ULN2001A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | ULN2001 View All Specifications | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | NPN Transistor Arrays | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | 7 NPN Darlington | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 500µA, 350mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 350mA, 2V | |
| Power - Max | - | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 16-DIP | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ULN2001A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ULN2001A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of ULN2001A is new and unused, you can buy ULN2001A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ULN2001A.
| RB496KATR | Diode Array 2 Independent Schottky 20V 1A Surface Mount 6-SMD (5 Leads), Flat Lead | RB496KATR.pdf | |
| 1N4006-G | DIODE GEN PURP 800V 1A DO41 | 1N4006-G.pdf | |
| SMBJ4748E3/TR13 | Zener Diode 22V 2W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ4748E3/TR13.pdf | |
| JANTXV1N4105C-1 | Zener Diode 11V 500mW ±2% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTXV1N4105C-1.pdf | |
| APT12F60K | MOSFET N-CH 600V 12A TO-220 | APT12F60K.pdf | |
| IXFX88N20Q | MOSFET N-CH 200V 88A PLUS247 | IXFX88N20Q.pdf | |
| R5F563TEEDFP#V0 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20) | R5F563TEEDFP#V0.pdf | |
| ICS1893CF | Ethernet Physical Layer Controller 10/100 Base-T/TX PHY Parallel Interface 48-SSOP | ICS1893CF.pdf | |
| SN75LBC172A16DWG4 | 4/0 Driver RS422, RS485 16-SOIC | SN75LBC172A16DWG4.pdf | |
| MAX4333EUB+T | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 10-uMAX | MAX4333EUB+T.pdf | |
| MC74VHCT245ADTG | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | MC74VHCT245ADTG.pdf | |
| SN74LVC541ADGVRE4 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TVSOP | SN74LVC541ADGVRE4.pdf | |
| 72T36105L4-4BBG | IC FIFO 1024X36 4-4NS 240BGA | 72T36105L4-4BBG.pdf | |
| 74AUP1G74GS,115 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 8XSON | 74AUP1G74GS,115.pdf | |
| 74ACTQ16373SSCX | D-Type Transparent Latch 2 Channel 8:8 IC Tri-State 48-SSOP | 74ACTQ16373SSCX.pdf |