| Manufacturer Part Number: | ULN2003A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays |
| Available Quantity: | 27483 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ULN2003A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ULN2003A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | ULN2003 View All Specifications | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | NPN Transistor Arrays | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | 7 NPN Darlington | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 500µA, 350mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 350mA, 2V | |
| Power - Max | - | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 16-DIP | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ULN2003A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ULN2003A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of ULN2003A is new and unused, you can buy ULN2003A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ULN2003A.
| IMP11T110 | Diode Array 2 Pair Common Anode Standard 80V 100mA Surface Mount SC-74, SOT-457 | IMP11T110.pdf | |
| VB30100C-M3/4W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 15A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VB30100C-M3/4W.pdf | |
| JANTX1N981CUR-1 | Zener Diode 68V 500mW ±2% Surface Mount DO-213AA | JANTX1N981CUR-1.pdf | |
| AD7894BRZ-3 | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SOIC | AD7894BRZ-3.pdf | |
| 5AGZME3E3H29C4N | IC FPGA 342 I/O 780HBGA | 5AGZME3E3H29C4N.pdf | |
| 5SGSMD4K2F40C2LN | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGSMD4K2F40C2LN.pdf | |
| MB96F675ABPMC1-GSE1 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96670 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 160KB (160K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MB96F675ABPMC1-GSE1.pdf | |
| R5F5631BCDBG#U0 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 1MB (1M x 8) FLASH 176-LFBGA (13x13) | R5F5631BCDBG#U0.pdf | |
| ADG701LBRT-REEL | 1 Circuit IC Switch 1:1 3 Ohm SOT-23-6 | ADG701LBRT-REEL.pdf | |
| XR3081XID-F | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-SOIC | XR3081XID-F.pdf | |
| LM5101ASD | IC DVR HALF-BRIDGE HV 10WSON | LM5101ASD.pdf | |
| LM2798MMX-1.8 | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 120mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | LM2798MMX-1.8.pdf | |
| AP2114HA-2.5TRG1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 1A SOT-223 | AP2114HA-2.5TRG1.pdf | |
| LP38690SDX-2.5/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 1A 6-WSON (3x3) | LP38690SDX-2.5/NOPB.pdf |