| Manufacturer Part Number: | ULN2803A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays |
| Available Quantity: | 13832 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS 8NPN DARL 50V 0.5A 18DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ULN2803A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ULN2803A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | ULN2803A View All Specifications | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | NPN Transistor Arrays | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | 8 NPN Darlington | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 500µA, 350mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 350mA, 2V | |
| Power - Max | 2.25W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 18-DIP (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 18-DIP | |
| Standard Package | 20 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ULN2803A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ULN2803A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of ULN2803A is new and unused, you can buy ULN2803A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ULN2803A.
| KBPC1002-G | RECTIFIER BRIDGE 10A 200V KBPC | KBPC1002-G.pdf | |
| QRC1210T30 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 1200V (1.2kV) 53A Chassis Mount Module | QRC1210T30.pdf | |
| 2EZ11D5 | Zener Diode 11V 2W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ11D5.pdf | |
| 8N3Q001FG-0006CDI8 | Clock Oscillator IC 622.08MHz, 625MHz, 657.4219MHz, 707.3527MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-0006CDI8.pdf | |
| ST72F324BK4T3 | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (16K x 8) FLASH | ST72F324BK4T3.pdf | |
| C8051F713-GQR | 8051 C8051F71x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 8KB (8K x 8) FLASH 48-QFP (7x7) | C8051F713-GQR.pdf | |
| 10AS057K1F35I1SG | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Arria 10 SX FPGA - 570K Logic Elements 256KB 1.5GHz 1152-FCBGA (35x35) | 10AS057K1F35I1SG.pdf | |
| TDF8546AJ/N1ZU | IC AMP AUDIO BTL DBS27P | TDF8546AJ/N1ZU.pdf | |
| 74LVC138APW,112 | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-TSSOP | 74LVC138APW,112.pdf | |
| NCP1205P | Converter Offline Flyback Topology 90kHz ~ 125kHz 8-PDIP | NCP1205P.pdf | |
| MD1821K6-G | IC MOSFET DRIVER HI SPEED 16VQFN | MD1821K6-G.pdf | |
| LYT4318E | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Flyback, SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Triac Dimming 9A (Switch) eSIP-7C | LYT4318E.pdf | |
| TLE7824GXUMA1 | Special Purpose PMIC PG-DSO-28 | TLE7824GXUMA1.pdf | |
| S-80847CNNB-B88T2G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-82AB | S-80847CNNB-B88T2G.pdf | |
| TS3431IZT | Shunt Voltage Reference IC 24V ±2% 100mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | TS3431IZT.pdf |