| Manufacturer Part Number: | ULN2804A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays |
| Available Quantity: | 12051 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS 8NPN DARL 50V 0.5A 18DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ULN2804A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ULN2804A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | ULN2804A View All Specifications | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | NPN Transistor Arrays | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | 8 NPN Darlington | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 500µA, 350mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 350mA, 2V | |
| Power - Max | 2.25W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 18-DIP (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 18-DIP | |
| Standard Package | 20 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ULN2804A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ULN2804A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of ULN2804A is new and unused, you can buy ULN2804A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ULN2804A.
| DSEI2X31-06C | Diode Array 2 Independent Standard 600V 30A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | DSEI2X31-06C.pdf | |
| JAN1N984D-1 | Zener Diode 91V 500mW ±1% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JAN1N984D-1.pdf | |
| MRF455 | RF Transistor NPN 18V 15A 60W Chassis Mount 211-07, STYLE 1 | MRF455.pdf | |
| TIP29D-S | TRANS NPN 120V 1A | TIP29D-S.pdf | |
| AOV20S60 | MOSFET N-CH 600V 18A 5DFB | AOV20S60.pdf | |
| LTC1419ACSW#PBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-SOIC | LTC1419ACSW#PBF.pdf | |
| R2A20152NS#W0 | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 8-DFN (2x2.2) | R2A20152NS#W0.pdf | |
| ADSP-TS201SYBP-050 | IC PROCESSOR 500MHZ 576-SBGA | ADSP-TS201SYBP-050.pdf | |
| LCMXO1200C-3TN100I | IC FPGA 73 I/O 100TQFP | LCMXO1200C-3TN100I.pdf | |
| S5LS20206ASPGEQQ1 | ARM® Cortex®-R4F Automotive, AEC-Q100, Hercules™ TMS570 ARM® Cortex®-R Microcontroller IC 16/32-Bit 140MHz 2MB (2M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | S5LS20206ASPGEQQ1.pdf | |
| AT24C01A-10SU-2.7 SL383 | IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8SOIC | AT24C01A-10SU-2.7 SL383.pdf | |
| TPS62051DGSR | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.7V 1 Output 800mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | TPS62051DGSR.pdf | |
| NCP186AMX330TAG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1A 8-XDFN (1.6x1.2) | NCP186AMX330TAG.pdf | |
| AP7344D-1833RH4-7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.8V, 3.3V 300mA X2-DFN1612-8 | AP7344D-1833RH4-7.pdf |