| Manufacturer Part Number: | ULQ2802A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS 8NPN DARL 50V 0.5A 18DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ULQ2802A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ULQ2802A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | ULQ2802 View All Specifications | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | 8 NPN Darlington | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 500µA, 350mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 350mA, 2V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 18-DIP (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 18-DIP | |
| Standard Package | 20 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ULQ2802A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ULQ2802A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of ULQ2802A is new and unused, you can buy ULQ2802A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ULQ2802A.
| BBY 53 E6327 | DIODE TUNING 6V 20MA SOT-23 | BBY 53 E6327.pdf | |
| MMSZ5236B-7-F | Zener Diode 7.5V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5236B-7-F.pdf | |
| VS-ST730C20L1L | SCR 2000V 2000A Standard Recovery Chassis Mount TO-200AC, B-PUK | VS-ST730C20L1L.pdf | |
| SL38160ZIT | IC CLOCK SSCG 4PLL 5CH 16TSSOP | SL38160ZIT.pdf | |
| DAC7760IPWP | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 24-HTSSOP | DAC7760IPWP.pdf | |
| EPM7160EQC100-15 | IC CPLD 160MC 15NS 100QFP | EPM7160EQC100-15.pdf | |
| ATSAM3N0AA-AU | ARM® Cortex®-M3 SAM3N Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | ATSAM3N0AA-AU.pdf | |
| PIC32MZ0512EFK144-I/PH | MIPS32® M-Class PIC® 32MZ Microcontroller IC 32-Bit 200MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-TQFP (16x16) | PIC32MZ0512EFK144-I/PH.pdf | |
| THS6072CDGNR | 0/2 Receiver DSL 8-MSOP-PowerPad | THS6072CDGNR.pdf | |
| SN75970B2DLRG4 | 9/9 Transceiver Half RS422, RS485 56-SSOP | SN75970B2DLRG4.pdf | |
| SIP5638CS-TR-E3 | IC SCSI 14-LINE TERM SQFP | SIP5638CS-TR-E3.pdf | |
| ISD5008SY | Voice Record/Playback IC Multiple Message 4 ~ 8 Min SPI 28-SOIC | ISD5008SY.pdf | |
| TLV2471QDRQ1 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV2471QDRQ1.pdf | |
| NAND512W3A2SZAXE | IC FLASH 512MBIT 63VFBGA | NAND512W3A2SZAXE.pdf | |
| IDT71V25761S183PFI8 | IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 100TQFP | IDT71V25761S183PFI8.pdf |