| Manufacturer Part Number: | ULQ2803A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays |
| Available Quantity: | 9972 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS 8NPN DARL 50V 0.5A 18DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ULQ2803A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ULQ2803A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | ULQ2803 View All Specifications | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | NPN Transistor Arrays | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | 8 NPN Darlington | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 500µA, 350mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 350mA, 2V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 18-DIP (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 18-DIP | |
| Standard Package | 20 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ULQ2803A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ULQ2803A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of ULQ2803A is new and unused, you can buy ULQ2803A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ULQ2803A.
| CMSZ5249B TR | Zener Diode 19V 275mW ±5% Surface Mount SOT-323 | CMSZ5249B TR.pdf | |
| CDLL4748A | Zener Diode 22V ±5% Surface Mount DO-213AB | CDLL4748A.pdf | |
| BD243-S | TRANS NPN 45V 6A | BD243-S.pdf | |
| MAX532ACWE+ | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 16-SOIC | MAX532ACWE+.pdf | |
| R5F564MGDDBG#21 | RXv2 RX600 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 2.5MB (2.5M x 8) FLASH 176-LFBGA (13x13) | R5F564MGDDBG#21.pdf | |
| SN65LBC172A16DW | 4/0 Driver RS422, RS485 16-SOIC | SN65LBC172A16DW.pdf | |
| SN74LS93DR | IC 4 BIT BINARY COUNTER 14-SOIC | SN74LS93DR.pdf | |
| 72V253L7-5BC | IC FIFO 4096X18 7-5NS 100BGA | 72V253L7-5BC.pdf | |
| AT93C86AY6-10YH-1.8 SL383 | IC EEPROM 16KBIT 2MHZ 8MLP | AT93C86AY6-10YH-1.8 SL383.pdf | |
| AT28HC64B-90JC | IC EEPROM 64KBIT 90NS 32PLCC | AT28HC64B-90JC.pdf | |
| AT49F040A-55TI SL383 | IC FLASH 4MBIT 55NS 32TSOP | AT49F040A-55TI SL383.pdf | |
| IDT71T016SA15PHI | IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP | IDT71T016SA15PHI.pdf | |
| BM2P094F-GE2 | Converter Offline Flyback Topology 65kHz 8-SOP | BM2P094F-GE2.pdf | |
| IR2114SSPBF | IC DRIVER HALF-BRIDGE 24-SSOP | IR2114SSPBF.pdf | |
| TLV809L30DBZT | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | TLV809L30DBZT.pdf |