| Manufacturer Part Number: | ULQ2804A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays |
| Available Quantity: | 9177 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS 8NPN DARL 50V 0.5A 18DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ULQ2804A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ULQ2804A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | 8 NPN Darlington | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 500µA, 350mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 350mA, 2V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 18-DIP (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 18-DIP | |
| Standard Package | 20 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ULQ2804A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ULQ2804A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of ULQ2804A is new and unused, you can buy ULQ2804A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ULQ2804A.
| BAS83-GS08 | DIODE SCHOTTKY 60V 30MA SOD80 | BAS83-GS08.pdf | |
| SI4485DY-T1-GE3 | MOSFET P-CH 30V 6A 8-SOIC | SI4485DY-T1-GE3.pdf | |
| SIHP6N40D-E3 | MOSFET N-CH 400V 6A TO-220AB | SIHP6N40D-E3.pdf | |
| IRF620B_FP001 | MOSFET N-CH 200V 5A TO-220 | IRF620B_FP001.pdf | |
| MAX31091AUA/V+033 | IC CLK GENERATOR 33.3MHZ 8UMAX | MAX31091AUA/V+033.pdf | |
| 8N4Q001LG-0032CDI8 | Clock Oscillator IC 76.8MHz, 19.2MHz, 19.2MHz, 76.8MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0032CDI8.pdf | |
| ATF22V10C-7JI | 22V10 Programmable Logic Device (PLD) IC 10 Macrocells 7.5ns 28-PLCC (11.51x11.51) | ATF22V10C-7JI.pdf | |
| SN74LVC16245ADLRG4 | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | SN74LVC16245ADLRG4.pdf | |
| CY7C1268KV18-400BZXC | IC SRAM 36MBIT 400MHZ 165FBGA | CY7C1268KV18-400BZXC.pdf | |
| TLE4253GSXUMA2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output Tracking 250mA PG-DSO-8 | TLE4253GSXUMA2.pdf | |
| LTC1430ACS8#TRPBF | - Controller, Intel Pentium® II, AMD-K6® Voltage Regulator IC 1 Output 8-SOIC | LTC1430ACS8#TRPBF.pdf |