| Manufacturer Part Number: | UMIL100A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - RF |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RF Transistor NPN 31V 20A 225MHz ~ 400MHz 270W Chassis Mount 55JU |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UMIL100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UMIL100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - RF | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 31V | |
| Frequency - Transition | 225MHz ~ 400MHz | |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | - | |
| Gain | 7.2dB ~ 8.5dB | |
| Power - Max | 270W | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 10 @ 1A, 5V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 20A | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | 55JU | |
| Supplier Device Package | 55JU | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UMIL100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UMIL100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of UMIL100A is new and unused, you can buy UMIL100A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UMIL100A.
| CDBB240SLR-HF | DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO214AA | CDBB240SLR-HF.pdf | |
| GF1JHE3/5CA | DIODE GEN PURP 600V 1A DO214BA | GF1JHE3/5CA.pdf | |
| VS-60EPU06-N3 | Diode Standard 600V 60A Through Hole TO-247AC Modified | VS-60EPU06-N3.pdf | |
| 1N4748CP/TR8 | Zener Diode 22V 1W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4748CP/TR8.pdf | |
| MAZS1200ML | Zener Diode 12V 150mW ±3% Surface Mount SSMini2-F1 | MAZS1200ML.pdf | |
| BC 847B B5003 | TRANS NPN 45V 0.1A SOT-23 | BC 847B B5003.pdf | |
| NDFPD1N150CG | MOSFET N-CH 1500V 100MA TO220 | NDFPD1N150CG.pdf | |
| NTD5806NT4G | MOSFET N-CH 40V 33A DPAK | NTD5806NT4G.pdf | |
| ATMEGA1280-16CU | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 128KB (64K x 16) FLASH 100-CBGA (9x9) | ATMEGA1280-16CU.pdf | |
| S9S12GN48F0CLF | 12V1 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 48KB (48K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | S9S12GN48F0CLF.pdf | |
| Z8F022ASJ020EC | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (2K x 8) FLASH | Z8F022ASJ020EC.pdf | |
| ISL28233FRZ-T7A | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-DFN (3x3) | ISL28233FRZ-T7A.pdf | |
| TS1003IJ5 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SC-70-5 | TS1003IJ5.pdf | |
| LM324ADR2 | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | LM324ADR2.pdf | |
| MAX9041AESA+ | Comparator with Voltage Reference CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail, TTL 8-SOIC | MAX9041AESA+.pdf |