| Manufacturer Part Number: | V10150SHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 150V 10A Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V10150SHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V10150SHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V10150SHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V10150SHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V10150SHM3/4W is new and unused, you can buy V10150SHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V10150SHM3/4W.
| APT15S20KCTG | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 200V 25A Through Hole TO-220-3 | APT15S20KCTG.pdf | |
| ACST6-7SFP | TRIAC SENS GATE 700V 6A TO220FP | ACST6-7SFP.pdf | |
| QS8J1TR | MOSFET 2P-CH 12V 4.5A TSMT8 | QS8J1TR.pdf | |
| 8N3QV01KG-1141CDI | VCXO IC 156.25MHz, 133.3333MHz, 137.5MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-1141CDI.pdf | |
| AD8541AKSZ-REEL7 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SC-70-5 | AD8541AKSZ-REEL7.pdf | |
| SY10ELT22ZG | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 2 Channel 8-SOIC | SY10ELT22ZG.pdf | |
| 25LC040A-E/P | IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8DIP | 25LC040A-E/P.pdf | |
| W947D2HBJX6E TR | 128M MDDR X32 166MHZ 65NM | W947D2HBJX6E TR.pdf | |
| 70V25S55J8 | IC SRAM 128KBIT 55NS 84PLCC | 70V25S55J8.pdf | |
| TC4420EMF | IC MOSFET DRIVER 6A HS 8DFN | TC4420EMF.pdf | |
| TLC7703IDR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-SOIC | TLC7703IDR.pdf | |
| S-1135C19-U5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.9V 300mA SOT-23-5 | S-1135C19-U5T1U.pdf | |
| S-1142B30H-E6T2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 200mA 6-HSOP | S-1142B30H-E6T2U.pdf |