| Manufacturer Part Number: | V12P10HM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 100V 12A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V12P10HM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V12P10HM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Trench MOS Barrier Schottky Rectifiers | |
| PCN Part Status Change | Plating Chg to TMBS Dev 17/Sep/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP®, TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700mV @ 12A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V12P10HM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V12P10HM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V12P10HM3/86A is new and unused, you can buy V12P10HM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V12P10HM3/86A.
| VS-VSKD270-16PBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 1600V (1.6kV) 135A Chassis Mount MAGN-A-PAK (2) | VS-VSKD270-16PBF.pdf | |
| HER303GA-G | DIODE GEN PURP 200V 3A DO201AA | HER303GA-G.pdf | |
| SD253R08S15PV | Diode Standard 800V 250A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 | SD253R08S15PV.pdf | |
| EDZVT2R8.2B | Zener Diode 8.2V 150mW ±2% Surface Mount EMD2 | EDZVT2R8.2B.pdf | |
| FDD107AN06LA0 | MOSFET N-CH 60V 10.9A D-PAK | FDD107AN06LA0.pdf | |
| LMK04828BISQ/NOPB | IC CLOCK DUAL PLL 64-WQFN | LMK04828BISQ/NOPB.pdf | |
| MSP430G2201IRSAQ1 | MSP430 Automotive, AEC-Q100, MSP430G2 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 2KB (2K x 8) FLASH 16-QFN (4x4) | MSP430G2201IRSAQ1.pdf | |
| MPC850DECVR66BU | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 66MHz 256-PBGA (23x23) | MPC850DECVR66BU.pdf | |
| LP2901DRE4 | Comparator General Purpose CMOS, MOS, Open-Collector 14-SOIC | LP2901DRE4.pdf | |
| SN74ALS857DWRE4 | Multiplexer 6 x 2:1 24-SOIC | SN74ALS857DWRE4.pdf | |
| IDT71V124SA10YGI8 | IC SRAM 1MBIT 10NS 32SOJ | IDT71V124SA10YGI8.pdf | |
| IDT71V124SA20PH | IC SRAM 1MBIT 20NS 32TSOP | IDT71V124SA20PH.pdf | |
| LT1763IDE-5#TRPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 500mA 12-DFN (4x3) | LT1763IDE-5#TRPBF.pdf | |
| ISL6549CAZA-T | Linear And Switching Voltage Regulator IC 2 Output Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1) 150kHz ~ 1MHz 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) | ISL6549CAZA-T.pdf | |
| ISL6455IRZ | - Converter, FPGA Voltage Regulator IC 3 Output 24-QFN (4x4) | ISL6455IRZ.pdf |