| Manufacturer Part Number: | V12P12-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 10510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 120V 12A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V12P12-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V12P12-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Trench MOS Barrier Schottky Rectifiers | |
| PCN Assembly/Origin | DD-009-2015-Rev-0 09/Mar/2015 | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP®, TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 12A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V12P12-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V12P12-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V12P12-M3/86A is new and unused, you can buy V12P12-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V12P12-M3/86A.
| UPS190E3/TR13 | DIODE SCHOTTKY 1A 90V POWERMITE | UPS190E3/TR13.pdf | |
| BZX585-C2V7,115 | Zener Diode 2.7V 300mW ±5% Surface Mount SOD-523 | BZX585-C2V7,115.pdf | |
| 1N5378E3/TR8 | Zener Diode 100V 5W ±20% Through Hole T-18 | 1N5378E3/TR8.pdf | |
| DST847BPDP6-7 | TRANS NPN/PNP 45V 0.1A SOT963 | DST847BPDP6-7.pdf | |
| DTC144EEBTL | TRANS PREBIAS NPN 150MW EMT3F | DTC144EEBTL.pdf | |
| PI6LC48P0301AZHIE | IC CLOCK GENERATOR 28TQFN | PI6LC48P0301AZHIE.pdf | |
| 8N4DV85BC-0044CDI | VCXO IC 125MHz, 100MHz 6-CLCC | 8N4DV85BC-0044CDI.pdf | |
| X9409WV24 | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C Interface 24-TSSOP | X9409WV24.pdf | |
| PIC32MX450F256L-120/PT | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-TQFP (12x12) | PIC32MX450F256L-120/PT.pdf | |
| MB90347DASPFV-GS-508E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90347DASPFV-GS-508E1.pdf | |
| PEX8112-AA66BI F | PCI-to-PCI Bridge Interface | PEX8112-AA66BI F.pdf | |
| LM6588MTX/NOPB | IC OPAMP TFT-LCD QD 16V 14-TSSOP | LM6588MTX/NOPB.pdf | |
| 723651L15PFG | IC FIFO SYNC 2048X36 120QFP | 723651L15PFG.pdf | |
| 24LC044-E/ST | IC EEPROM 4KBIT | 24LC044-E/ST.pdf | |
| MCP73831T-3ACI/MC | IC CONTROLLER LI-ION 4.35V 8DFN | MCP73831T-3ACI/MC.pdf |