| Manufacturer Part Number: | V15PL50-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 50V 6A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V15PL50-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V15PL50-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Wafer Material Update 30/Jun/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP®, TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 570mV @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 800µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V15PL50-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V15PL50-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V15PL50-M3/86A is new and unused, you can buy V15PL50-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V15PL50-M3/86A.
| MDD950-14N1W | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 1400V (1.4kV) 950A Chassis Mount Module | MDD950-14N1W.pdf | |
| S150K | Diode Standard 800V 150A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) | S150K.pdf | |
| BAS4002S02LRHE6327XTSA1 | Diode Schottky 40V 200mA (DC) Surface Mount PG-TSLP-2 | BAS4002S02LRHE6327XTSA1.pdf | |
| Q6008N5TP | TRIAC 600V 8A TO263 | Q6008N5TP.pdf | |
| SI1539DL-T1-GE3 | MOSFET N/P-CH 30V SC70-6 | SI1539DL-T1-GE3.pdf | |
| FDU8896 | MOSFET N-CH 30V 94A I-PAK | FDU8896.pdf | |
| AK8111 | IC CLOCK GEN PLL 6SON | AK8111.pdf | |
| TLC541INSG4 | 8 Bit Analog to Digital Converter 11 Input 1 SAR 20-SO | TLC541INSG4.pdf | |
| XC6SLX16-L1CPG196C | IC FPGA 106 I/O 196CSBGA | XC6SLX16-L1CPG196C.pdf | |
| 5AGTFD7K3F40I5 | IC FPGA 704 I/O 1517FBGA | 5AGTFD7K3F40I5.pdf | |
| XC4028XL-3BG352C | IC FPGA 256 I/O 352MBGA | XC4028XL-3BG352C.pdf | |
| HD64N3664FPIV | H8/300H H8® H8/300H Tiny Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | HD64N3664FPIV.pdf | |
| 72V851L20TF | IC FIFO SYNC 4096X18 20NS 64QFP | 72V851L20TF.pdf | |
| AL1678CMTR-G1 | IC LED OFFLINE DRIVER SO-7 | AL1678CMTR-G1.pdf | |
| LTC4412HS6#TRPBF | OR Controller Source Selector Switch P-Channel 2:1 TSOT-23-6 | LTC4412HS6#TRPBF.pdf |