| Manufacturer Part Number: | V20100SGHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 20A Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V20100SGHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V20100SGHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.07V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 350µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V20100SGHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V20100SGHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V20100SGHM3/4W is new and unused, you can buy V20100SGHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V20100SGHM3/4W.
| 8N3SV75LC-0173CDI | VCXO IC 156.2523MHz 6-CLCC | 8N3SV75LC-0173CDI.pdf | |
| 5SGSMD4K3F40C2L | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGSMD4K3F40C2L.pdf | |
| R5F101GAANA#U0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (16K x 8) FLASH 48-HWQFN (7x7) | R5F101GAANA#U0.pdf | |
| LTC201ACS#TRPBF | 4 Circuit IC Switch 1:1 125 Ohm 16-SOIC | LTC201ACS#TRPBF.pdf | |
| ISL43L410IU | 1 Circuit IC Switch 2:2 400 mOhm 10-MSOP | ISL43L410IU.pdf | |
| ISL32602EFBZ-T | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC | ISL32602EFBZ-T.pdf | |
| SCC68692E1A44,518 | IC DUART 44PLCC | SCC68692E1A44,518.pdf | |
| CY7C1386KV33-200AXC | IC SRAM 18MBIT 200MHZ 100TQFP | CY7C1386KV33-200AXC.pdf | |
| LTC2943CDD#TRPBF | Battery Battery Monitor IC Multi-Chemistry 8-DFN (3x3) | LTC2943CDD#TRPBF.pdf | |
| VNQ7140AJ-E | IC DVR HIGH-SIDE QUAD POWERSSO16 | VNQ7140AJ-E.pdf | |
| X5168PI-4.5A | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-PDIP | X5168PI-4.5A.pdf | |
| LM385LPE3-1-2 | Shunt Voltage Reference IC ±2% 20mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | LM385LPE3-1-2.pdf | |
| LM43603QPWPRQ1 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 3A 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LM43603QPWPRQ1.pdf | |
| PQ025EH02ZZH | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 2A TO-263 | PQ025EH02ZZH.pdf |