| Manufacturer Part Number: | V20100SHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 20A Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V20100SHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V20100SHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.07V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 350µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V20100SHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V20100SHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V20100SHM3/4W is new and unused, you can buy V20100SHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V20100SHM3/4W.
| GBPC5010W | DIODE BRIDGE 1000V 50A GBPC-W | GBPC5010W.pdf | |
| MPG06KHE3_A/53 | DIODE GEN PURP 800V 1A MPG06 | MPG06KHE3_A/53.pdf | |
| JANTXV2N6353 | TRANS NPN DARL 150V 5A TO-33 | JANTXV2N6353.pdf | |
| FDPF10N50FT | MOSFET N-CH 500V 9A TO-220F | FDPF10N50FT.pdf | |
| 8SLVD1204NLGI | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 2GHz 16-VFQFN Exposed Pad | 8SLVD1204NLGI.pdf | |
| EPM3256AQI208-10N | IC CPLD 256MC 10NS 208QFP | EPM3256AQI208-10N.pdf | |
| ICE65L08F-TCC72I | IC FPGA 55 I/O 72WLCSP | ICE65L08F-TCC72I.pdf | |
| LFSC3GA40E-7FFN1020C | IC FPGA 562 I/O 1020BGA | LFSC3GA40E-7FFN1020C.pdf | |
| MB9AF154RBPMC-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9A150RB Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 288KB (288K x 8) FLASH 120-LQFP (16x16) | MB9AF154RBPMC-G-JNE2.pdf | |
| Z8674312VSC | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 8KB (8K x 8) OTP | Z8674312VSC.pdf | |
| SN75176AP | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-PDIP | SN75176AP.pdf | |
| EL5224ILZ-T7 | Buffer Amplifier 8 Circuit Rail-to-Rail 24-QFN-EP | EL5224ILZ-T7.pdf | |
| SN74AHC1GU04DBVT | Inverter IC 1 Channel SOT-23-5 | SN74AHC1GU04DBVT.pdf | |
| CAT25160YI-GT3JN | IC EEPROM 16KBIT 20MHZ 8TSSOP | CAT25160YI-GT3JN.pdf | |
| ISL8121IRZ-T | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 24-QFN-EP (4x4) | ISL8121IRZ-T.pdf |