| Manufacturer Part Number: | V20150S-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 150V 20A Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V20150S-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V20150S-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V20150S-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V20150S-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V20150S-M3/4W is new and unused, you can buy V20150S-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V20150S-M3/4W.
| GBJ3510-BP | IC RECT BRIDGE GPP 35A 1000V GBJ | GBJ3510-BP.pdf | |
| DDTB142JC-7-F | TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 | DDTB142JC-7-F.pdf | |
| FDMC8882 | MOSFET N-CH 30V 8-MLP | FDMC8882.pdf | |
| MCP37D31T-200I/TL | 16 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 Pipelined 124-VTLA (9x9) | MCP37D31T-200I/TL.pdf | |
| 5SGXMA5H2F35I2N | IC FPGA 552 I/O 1152FBGA | 5SGXMA5H2F35I2N.pdf | |
| MKL33Z256VLH4 | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL3 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MKL33Z256VLH4.pdf | |
| PCM3002E/2K | Stereo Audio Interface 20 b Serial 24-SSOP | PCM3002E/2K.pdf | |
| MAX3244CWI+ | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SOIC | MAX3244CWI+.pdf | |
| SP3081EMN-L/TR | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-SOIC | SP3081EMN-L/TR.pdf | |
| SC2902DTBR2G | IC OPAMP 14TSSOP | SC2902DTBR2G.pdf | |
| LMH6504MA | Variable Gain Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | LMH6504MA.pdf | |
| 74LCX00YTTR | NAND Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | 74LCX00YTTR.pdf | |
| S29GL256S10GHIV20 | IC FLASH MEM 256MBIT PAGE 56BGA | S29GL256S10GHIV20.pdf | |
| LB1867M-MPB-H | IC BRIDGE DRIVER ON/OFF MFP14S | LB1867M-MPB-H.pdf | |
| BU4244F-TR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 4-SOP | BU4244F-TR.pdf |