| Manufacturer Part Number: | V20150SHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 150V 20A Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V20150SHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V20150SHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.43V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V20150SHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V20150SHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V20150SHM3/4W is new and unused, you can buy V20150SHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V20150SHM3/4W.
| GBPC3502W | RECT BRIDGE GPP 35A 200V GBPC-W | GBPC3502W.pdf | |
| VIT3060C-E3/4W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 15A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | VIT3060C-E3/4W.pdf | |
| S1A | DIODE GEN PURP 50V 1A SMA | S1A.pdf | |
| EDZVT2R3.3B | Zener Diode 3.3V 150mW Surface Mount EMD2 | EDZVT2R3.3B.pdf | |
| JAN1N4967US | Zener Diode 24V 5W ±5% Surface Mount D-5B | JAN1N4967US.pdf | |
| MPSW45A | TRANS NPN DARL 50V 1A TO92 | MPSW45A.pdf | |
| STW16NM50N | MOSFET N-CH 500V 15A TO-247 | STW16NM50N.pdf | |
| CDC319DBR | Clock Fanout Buffer (Distribution), Data IC 100MHz 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | CDC319DBR.pdf | |
| MC100LVEL40DWG | IC DETECT PHASE FREQ ECL 20SOIC | MC100LVEL40DWG.pdf | |
| AD5541ABRMZ | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 10-MSOP | AD5541ABRMZ.pdf | |
| 5AGXMA3D6F31C6N | IC FPGA 416 I/O 896FBGA | 5AGXMA3D6F31C6N.pdf | |
| LFXP2-17E-5FT256C | IC FPGA 201 I/O 256FTBGA | LFXP2-17E-5FT256C.pdf | |
| Z86C9012ASG | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 12MHz ROMless 44-QFP (10x10) | Z86C9012ASG.pdf | |
| DS90LV011ATMFX | 1/0 Driver LVDS SOT-23-5 | DS90LV011ATMFX.pdf | |
| LMP7704MAX/NOPB | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOICN | LMP7704MAX/NOPB.pdf |