| Manufacturer Part Number: | V20PL60-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 60V 5.5A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V20PL60-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V20PL60-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP®, TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 590mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4mA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V20PL60-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V20PL60-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V20PL60-M3/86A is new and unused, you can buy V20PL60-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V20PL60-M3/86A.
| MM5Z2V4 | Zener Diode 2.4V 200mW ±8% Surface Mount SOD-523F | MM5Z2V4.pdf | |
| 1N4739P/TR12 | Zener Diode 9.1V 1W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4739P/TR12.pdf | |
| STP5NK50ZFP | MOSFET N-CH 500V 4.4A TO-220FP | STP5NK50ZFP.pdf | |
| MC100LVEL13DWG | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 1GHz 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | MC100LVEL13DWG.pdf | |
| 8N4DV85EC-0117CDI | VCXO IC 156.25MHz, 100MHz 6-CLCC | 8N4DV85EC-0117CDI.pdf | |
| DSP56303AG100 | IC DSP 24BIT 100MHZ 144-LQFP | DSP56303AG100.pdf | |
| 5AGXBA7D4F31C5N | IC FPGA 384 I/O 896FBGA | 5AGXBA7D4F31C5N.pdf | |
| XC4028XL-1BG256I | IC FPGA 205 I/O 256BGA | XC4028XL-1BG256I.pdf | |
| MB90030PMC-GS-136E1 | IC MCU 16BIT FFMC-16F0.35 64LQFP | MB90030PMC-GS-136E1.pdf | |
| SN65HVD3085EDGKG4 | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-MSOP | SN65HVD3085EDGKG4.pdf | |
| MAX223CWI | 4/5 Transceiver Full RS232 28-SOIC W | MAX223CWI.pdf | |
| AD8616ARMZ-R2 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | AD8616ARMZ-R2.pdf | |
| OPA615IDRG4 | IC DC RESTORATION CIRCUIT 14SOIC | OPA615IDRG4.pdf | |
| MCP6548T-E/SN | Comparator General Purpose CMOS, Open-Drain, Rail-to-Rail, TTL 8-SOIC | MCP6548T-E/SN.pdf | |
| NL17SH08P5T5G | AND Gate IC 1 Channel SOT-953 | NL17SH08P5T5G.pdf |