| Manufacturer Part Number: | V20PL60-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 60V 5.5A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V20PL60-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V20PL60-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP®, TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 590mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4mA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V20PL60-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V20PL60-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V20PL60-M3/87A is new and unused, you can buy V20PL60-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V20PL60-M3/87A.
| UNR422400A | TRANS PREBIAS NPN 300MW NS-B1 | UNR422400A.pdf | |
| PCM1717EGE6 | DAC, Audio 18 bit 48k I²S 20-SSOP | PCM1717EGE6.pdf | |
| MAX4523EGE+ | 4 Circuit IC Switch 1:1 100 Ohm 16-QFN-EP (4x4) | MAX4523EGE+.pdf | |
| CY7C1625KV18-250BZXC | IC SRAM 144MBIT 250MHZ 165FBGA | CY7C1625KV18-250BZXC.pdf | |
| 70T651S10BCI | IC SRAM 9MBIT 10NS 256CABGA | 70T651S10BCI.pdf | |
| MP2636GR-P | IC BATT CHARGER LI-ION SGL 30QFN | MP2636GR-P.pdf | |
| MAX6394US310D3+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-143-4 | MAX6394US310D3+T.pdf | |
| NCP300HSN09T1G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 5-TSOP | NCP300HSN09T1G.pdf | |
| TPS3825-33DBVRG4 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | TPS3825-33DBVRG4.pdf | |
| TPS54626PWP | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.765V 1 Output 6.5A 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | TPS54626PWP.pdf | |
| IR3811MTRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 7A 15-PowerVQFN | IR3811MTRPBF.pdf | |
| RT9166-12GVL | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 300mA SOT-23-3L | RT9166-12GVL.pdf | |
| MIC5365-1.2YD5-T5 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 150mA TSOT-23-5 | MIC5365-1.2YD5-T5.pdf | |
| S-1155B20-U5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2V 500mA SOT-89-5 | S-1155B20-U5T1U.pdf |