| Manufacturer Part Number: | V30100SHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 30A Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V30100SHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V30100SHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 350µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V30100SHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V30100SHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V30100SHM3/4W is new and unused, you can buy V30100SHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V30100SHM3/4W.
| SDM10M45SD-7 | Diode Array 2 Pair Series Connection Schottky 45V 100mA (DC) Surface Mount SOT-23-6 | SDM10M45SD-7.pdf | |
| JANTXV1N3029B-1 | Zener Diode 24V 1W ±5% Through Hole DO-41 | JANTXV1N3029B-1.pdf | |
| BCW68HTA | TRANS PNP 45V 0.8A SOT23-3 | BCW68HTA.pdf | |
| 8N3Q001LG-1118CDI | Clock Oscillator IC 100MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-1118CDI.pdf | |
| AD977CRZ | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 20-SOIC W | AD977CRZ.pdf | |
| 66AK2H14BAAWA24 | IC DSP ARM SOC 1517FCBGA | 66AK2H14BAAWA24.pdf | |
| 101-1006 | - Embedded Module Rabbit 3000 51.6MHz 1MB 512KB (Internal), 1MB (External) | 101-1006.pdf | |
| CYPD2105-20FNXIT | IC MCU 32BIT 32KB FLASH 20WLCSP | CYPD2105-20FNXIT.pdf | |
| LM4810MA/NOPB | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 8-SOIC | LM4810MA/NOPB.pdf | |
| AD8131ARM | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 8-MSOP | AD8131ARM.pdf | |
| FAN4802NY | PFC IC Average Current 64kHz 16-DIP | FAN4802NY.pdf | |
| S-13R1B36-N4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.6V 150mA SC-82AB | S-13R1B36-N4T1U3.pdf | |
| S-1711A3330-M6T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3V, 3.3V 150mA SOT-23-6 | S-1711A3330-M6T1G.pdf |