| Manufacturer Part Number: | V30120SHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 30A Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V30120SHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V30120SHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.28V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V30120SHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V30120SHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V30120SHM3/4W is new and unused, you can buy V30120SHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V30120SHM3/4W.
| VS-SD1553C30S30K | Diode Standard 3000V (3kV) 1650A Clamp On DO-200AC, K-PUK | VS-SD1553C30S30K.pdf | |
| IRKH136/04 | SCR Module 400V 300A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount INT-A-PAK (3 + 2) | IRKH136/04.pdf | |
| F1857DH600 | SCR Module 600V 55A (DC) Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module | F1857DH600.pdf | |
| MMBT5401LT1 | TRANS PNP 150V 0.5A SOT23 | MMBT5401LT1.pdf | |
| 95V857AHLFT | IC CLK BUF DDR 233MHZ 1CIRC | 95V857AHLFT.pdf | |
| SI5330A-A00202-GM | Clock Fanout Buffer (Distribution), Translator IC 710MHz 24-VFQFN Exposed Pad | SI5330A-A00202-GM.pdf | |
| AD5693RBRMZ | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 10-MSOP | AD5693RBRMZ.pdf | |
| DG201ADY+ | 4 Circuit IC Switch 1:1 200 Ohm 16-SO | DG201ADY+.pdf | |
| CY7C1441KV33-133BZXI | IC SRAM 36MBIT | CY7C1441KV33-133BZXI.pdf | |
| BU4817G-TR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 5-SSOP | BU4817G-TR.pdf | |
| LT1952IGN-1#TRPBF | Forward Converter Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SSOP | LT1952IGN-1#TRPBF.pdf |