| Manufacturer Part Number: | V3P6-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 2.4A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V3P6-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V3P6-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Wafer Material Update 30/Jun/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, eSMP®, TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.4A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 630mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 900µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | 250pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V3P6-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V3P6-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V3P6-M3/84A is new and unused, you can buy V3P6-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V3P6-M3/84A.
| UFT14260 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V 70A Screw Mount TO-249AA Isolated Base | UFT14260.pdf | |
| 8N4SV75EC-0066CDI | VCXO IC 122.88MHz 6-CLCC | 8N4SV75EC-0066CDI.pdf | |
| AD2S82ALP | R/D Converter 10, 12, 14, 16 bit Parallel 44-PLCC (16.59x16.59) | AD2S82ALP.pdf | |
| MAX520BEPE | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 16-PDIP | MAX520BEPE.pdf | |
| ISPLSI 1016EA-200LT44 | IC CPLD 64MC 4.5NS 44TQFP | ISPLSI 1016EA-200LT44.pdf | |
| MPC5534MVM80 | e200z6 MPC55xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 1MB (1M x 8) FLASH 208-MAPBGA (17x17) | MPC5534MVM80.pdf | |
| MC74VHC4316DTR2G | 4 Circuit IC Switch 1:1 90 Ohm 16-TSSOP | MC74VHC4316DTR2G.pdf | |
| TLV320AIC25IPFBR | Voice-Band Interface 16 b Serial 48-TQFP (7x7) | TLV320AIC25IPFBR.pdf | |
| AT83C24B-Z1RUL | Interface 28-QFN (5x5) | AT83C24B-Z1RUL.pdf | |
| VSP2265ZSJR | IC VIDEO CCD SIGNAL PROC 96BGA | VSP2265ZSJR.pdf | |
| SN74HC241PWRE4 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74HC241PWRE4.pdf | |
| QS3VH16861PAG8 | Bus Switch 10 x 1:1 48-TSSOP | QS3VH16861PAG8.pdf | |
| FST16245MTDX | Bus Switch 8 x 1:1 48-TSSOP | FST16245MTDX.pdf | |
| 78M6613-IMR/F/P48 | IC SENSOR ISOLATED 32QFN | 78M6613-IMR/F/P48.pdf | |
| FAN7362M | IC GATE DRIVER HIGH SIDE 8SOP | FAN7362M.pdf |