| Manufacturer Part Number: | V8P12-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 8A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V8P12-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V8P12-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | DD-009-2015-Rev-0 09/Mar/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 840mV @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V8P12-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V8P12-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V8P12-M3/87A is new and unused, you can buy V8P12-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V8P12-M3/87A.
| 30EPF12 | Diode Standard 1200V (1.2kV) 30A Through Hole TO-247AC Modified | 30EPF12.pdf | |
| HMPP-3890-TR1 | RF Diode PIN - Single 100V 1A MiniPak 1412 | HMPP-3890-TR1.pdf | |
| CZRFR52C11 | Zener Diode 11V 200mW ±5% Surface Mount 1005/SOD-323F | CZRFR52C11.pdf | |
| CDLL5251B | Zener Diode 22V ±5% Surface Mount DO-213AB | CDLL5251B.pdf | |
| CDLL972A | Zener Diode 30V 500mW ±10% Surface Mount DO-213AB | CDLL972A.pdf | |
| T72H064864DN | SCR 600V 750A Standard Recovery Stud Mount T-72 | T72H064864DN.pdf | |
| 2SC5729T106Q | TRANS NPN 30V 0.5A SC70 | 2SC5729T106Q.pdf | |
| 2N7002K-TP | MOSFET N-CH 60V 340MA SOT-23-3 | 2N7002K-TP.pdf | |
| IRG5U100HF12A | IGBT Module Half Bridge 1200V 200A 620W Chassis Mount POWIR® 34 | IRG5U100HF12A.pdf | |
| 9FG430AFILFT | IC FREQ GENERATOR 28SSOP | 9FG430AFILFT.pdf | |
| 8N3DV85KC-0147CDI8 | VCXO IC 100MHz, 400MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0147CDI8.pdf | |
| PIC24FJ512GA610-I/PT | PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 512KB (170K x 24) FLASH 100-TQFP (12x12) | PIC24FJ512GA610-I/PT.pdf | |
| R5F72145HDFA#V1 | SH2A-FPU SuperH® SH7214 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 512KB (512K x 8) FLASH 176-LQFP (20x20) | R5F72145HDFA#V1.pdf | |
| PI7C9X760BZDE | I²C Bridge, I²C/SPI to UART UART Interface 24-TQFN (4x4) | PI7C9X760BZDE.pdf | |
| OPA691ID | Current Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | OPA691ID.pdf |