| Manufacturer Part Number: | V8P6-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 4.2A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V8P6-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V8P6-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP®, TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 4.2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 610mV @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 600µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 13,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V8P6-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V8P6-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V8P6-M3/87A is new and unused, you can buy V8P6-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V8P6-M3/87A.
| VS-301URA120 | Diode Standard, Reverse Polarity 1200V (1.2kV) 330A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 | VS-301URA120.pdf | |
| 2EZ24D5/TR12 | Zener Diode 24V 2W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ24D5/TR12.pdf | |
| IXRH40N120 | IGBT NPT 1200V 55A 300W Through Hole TO-247AD | IXRH40N120.pdf | |
| DAC5682ZIRGC25 | 16 Bit Digital to Analog Converter 2 64-VQFN (9x9) | DAC5682ZIRGC25.pdf | |
| M4A3-256/128-10FANI | IC CPLD 256MC 10NS 256FBGA | M4A3-256/128-10FANI.pdf | |
| A3PE1500-1PQG208I | IC FPGA 147 I/O 208QFP | A3PE1500-1PQG208I.pdf | |
| C8051F853-C-GM | 8051 C8051F85x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 8KB (8K x 8) FLASH | C8051F853-C-GM.pdf | |
| MB90347DASPFV-GS-779E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90347DASPFV-GS-779E1.pdf | |
| SPC5604BK0MLL6 | e200z0h MPC56xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | SPC5604BK0MLL6.pdf | |
| PIC16LC558T-04/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 20-SSOP | PIC16LC558T-04/SS.pdf | |
| KMC7448HX1400ND | PowerPC G4 Microprocessor IC MPC74xx 1 Core, 32-Bit 1.4GHz 360-FCCBGA (25x25) | KMC7448HX1400ND.pdf | |
| PA61M | Power Amplifier 1 Circuit TO-3-8 | PA61M.pdf | |
| LT3741EUF#TRPBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 20-QFN (4x4) | LT3741EUF#TRPBF.pdf | |
| SC189ASKTRT | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1V 1 Output 1.5A SC-74A, SOT-753 | SC189ASKTRT.pdf | |
| XC9236A12DMR-G | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 600mA SC-74A, SOT-753 | XC9236A12DMR-G.pdf |