| Manufacturer Part Number: | V8P8-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 80V 4A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V8P8-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V8P8-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP®, TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 4A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 660mV @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 700µA @ 80V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 9,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V8P8-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V8P8-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V8P8-M3/86A is new and unused, you can buy V8P8-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V8P8-M3/86A.
| VBO22-16NO8 | RECT BRIDGE 21A 1600V FO-B | VBO22-16NO8.pdf | |
| HSMS-282C-TR2G | RF Diode Schottky - 1 Pair Series Connection 15V 1A SOT-323 | HSMS-282C-TR2G.pdf | |
| IRFS31N20DTRRP | MOSFET N-CH 200V 31A D2PAK | IRFS31N20DTRRP.pdf | |
| CMPFJ176 TR | JFET P-Channel 30V 2mA @ 15V 350mW Surface Mount SOT-23 | CMPFJ176 TR.pdf | |
| 10AX115S2F45E2LG | IC FPGA 624 I/O 1932FCBGA | 10AX115S2F45E2LG.pdf | |
| MB90427GAVPF-G-283 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90425G (A) Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90427GAVPF-G-283.pdf | |
| SN74HC652DWR | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SOIC | SN74HC652DWR.pdf | |
| N25Q016A11ESCA0F | SERIAL NOR SLC 4MX4 SOIC 65NM | N25Q016A11ESCA0F.pdf | |
| S29GL032N90TFBR43 | IC FLASH MEM 32MBIT 48TSOP | S29GL032N90TFBR43.pdf | |
| L78L33ACZTR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 100mA TO-92-3 | L78L33ACZTR.pdf | |
| TPS76728QD | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 1A 8-SOIC | TPS76728QD.pdf |