| Manufacturer Part Number: | V8P8-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 80V 4A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V8P8-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V8P8-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP®, TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 4A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 660mV @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 700µA @ 80V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 13,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V8P8-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V8P8-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V8P8-M3/87A is new and unused, you can buy V8P8-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V8P8-M3/87A.
| S40Y | Diode Standard 1600V (1.6kV) 40A Chassis, Stud Mount DO-5 | S40Y.pdf | |
| SMD26LHE-TP | Diode Schottky 60V 2A Surface Mount SOD-123HE | SMD26LHE-TP.pdf | |
| BZB784-C5V6,115 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 5.6V 350mW ±5% SOT-323 | BZB784-C5V6,115.pdf | |
| MMBZ5258BS-7 | Zener Diode Array 2 Independent 36V 200mW ±5% SOT-363 | MMBZ5258BS-7.pdf | |
| ZXTN4000ZTA | TRANS NPN 60V 1A SOT89 | ZXTN4000ZTA.pdf | |
| ADS5220PFBT | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 48-TQFP (7x7) | ADS5220PFBT.pdf | |
| XC4028XL-1BG256I | IC FPGA 205 I/O 256BGA | XC4028XL-1BG256I.pdf | |
| PIC18F24J11-I/SS | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 16KB (8K x 16) FLASH 28-SSOP | PIC18F24J11-I/SS.pdf | |
| PIC16C74AT-04/PT | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-TQFP (10x10) | PIC16C74AT-04/PT.pdf | |
| PIC17C44T-33E/PT | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 33MHz 16KB (8K x 16) OTP 44-TQFP (10x10) | PIC17C44T-33E/PT.pdf | |
| MAX4688EWT+T | 1 Circuit IC Switch 2:1 2.5 Ohm 6-WLP (1.27x0.87) | MAX4688EWT+T.pdf | |
| ISO122U/1KE4 | Isolation Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | ISO122U/1KE4.pdf | |
| MAX6381XR44D2+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | MAX6381XR44D2+T.pdf | |
| LP2985AIBPX-2.5/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 150mA 5-uSMD | LP2985AIBPX-2.5/NOPB.pdf |