| Manufacturer Part Number: | V8PL6-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 4.3A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V8PL6-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V8PL6-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP®, TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 4.3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 580mV @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2.4mA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 9,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V8PL6-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V8PL6-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V8PL6-M3/86A is new and unused, you can buy V8PL6-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V8PL6-M3/86A.
| BA895H6327XTSA1 | RF Diode PIN - Single 50V 50mA PG-SCD80-2 | BA895H6327XTSA1.pdf | |
| 1N6022B | Zener Diode 82V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N6022B.pdf | |
| MMSZ6V2T1 | Zener Diode 6.2V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ6V2T1.pdf | |
| TAS5508BPAG | IC PWM 8CH DGTL AUDIO 64-TQFP | TAS5508BPAG.pdf | |
| DS1302SN-16/T&R | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 31B 3-Wire Serial 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | DS1302SN-16/T&R.pdf | |
| OMAP5910JZDY2 | ARM9TDMI Microprocessor IC OMAP-59xx 1 Core, 32-Bit 150MHz 289-BGA (19x19) | OMAP5910JZDY2.pdf | |
| LTC1065CN8#PBF | IC FILTR 5TH ORDR LOWPASS 8-DIP | LTC1065CN8#PBF.pdf | |
| TL5580AIP | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | TL5580AIP.pdf | |
| LT1638IMS8#TRPBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | LT1638IMS8#TRPBF.pdf | |
| OPA313DBVT | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | OPA313DBVT.pdf | |
| 74ABT126CSJX | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-SOP | 74ABT126CSJX.pdf | |
| DS1312S-2+ | IC CTRLR NV W/BATT MOD 8-SOIC | DS1312S-2+.pdf | |
| AUIRS2302S | IC DRIVER HALF-BRIDGE 8SOIC | AUIRS2302S.pdf | |
| XC6122A445MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122A445MR-G.pdf | |
| S-80850CNPF-B9BTFG | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-4A | S-80850CNPF-B9BTFG.pdf |