| Manufacturer Part Number: | V8PL6-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 4.3A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V8PL6-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V8PL6-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP®, TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 4.3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 580mV @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2.4mA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 13,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V8PL6-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V8PL6-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V8PL6-M3/87A is new and unused, you can buy V8PL6-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V8PL6-M3/87A.
| RGF1MHE3/67A | DIODE GEN PURP 1KV 1A DO214BA | RGF1MHE3/67A.pdf | |
| TZMC3V0-GS18 | Zener Diode 3V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZMC3V0-GS18.pdf | |
| BZX84C9V1T-7-F | Zener Diode 9.1V 150mW ±6% Surface Mount SOT-523 | BZX84C9V1T-7-F.pdf | |
| BD534K | TRANS PNP 45V 8A TO-220 | BD534K.pdf | |
| ALD810023SCLI | MOSFET QUAD SAB 2.3V EE 16SOIC | ALD810023SCLI.pdf | |
| AD9253BCPZ-105 | 14 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 4 Pipelined 48-LFCSP-WQ (7x7) | AD9253BCPZ-105.pdf | |
| R5F61622N50FPV | H8SX H8® H8SX/1600 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20) | R5F61622N50FPV.pdf | |
| PIC32MX220F032D-V/PT | MIPS32® M4K™ Automotive, AEC-Q100, PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC32MX220F032D-V/PT.pdf | |
| ATTINY28V-1AC | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 1.2MHz 2KB (1K x 16) FLASH 32-TQFP (7x7) | ATTINY28V-1AC.pdf | |
| 74HC4353D,652 | 3 Circuit IC Switch 2:1 120 Ohm 20-SO | 74HC4353D,652.pdf | |
| LT6020IMS8#PBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | LT6020IMS8#PBF.pdf | |
| AD8692WARMZ-REEL | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | AD8692WARMZ-REEL.pdf | |
| 74LVCHR16245AGRG4 | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74LVCHR16245AGRG4.pdf | |
| NCP1339JDR2G | Converter Offline Flyback Topology 14-SOIC | NCP1339JDR2G.pdf | |
| S-1206B37-U3T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.7V 250mA SOT-89-3 | S-1206B37-U3T1G.pdf |